tieto ambiciózne ciele však nepresvedčili každého lídra na Európskej rade. Maďarský premiér Viktor Orbán pred samotným stretnutím povedal, že plán, ktorý bol predostretý, „je viac ako desivý“. Vyjadril presvedčenie, že namiesto posielania ďalších zbraní na Ukrajinu je potrebné prímerie a mierové rokovania. Ako si však konkrétne toto prímerie predstavuje, nepovedal.
„Dnes budem v mene celej Európskej únie naďalej naliehať na nemeckého kancelára, francúzskeho prezidenta, aby čo najskôr začali rokovania s Rusmi s cieľom nájsť východisko z tejto situácie,“ uviedol na svojom facebooku ešte pred konaním Rady.
Samotná interakcia medzi lídrom Maďarska a Ukrajiny ostala len v rovine pozdravu. „Pozdravili sme sa, aj to je niečo,” povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii po stretnutí predsedov vlád a hláv štátov. Celková atmosféra na štvrtkovom stretnutí lídrov bola však podľa našich informácií „dobrá“.
nemenný slovenský postoj, realita je však iná
Slovenský premiér Robert Fico do Bruselu priletel s delegáciou o deň neskôr, ako bolo naplánované, nezúčastnil sa teda prvého zasadnutia členských krajín EÚ a Perzského zálivu. Ešte v stredu však na Výbore Národnej rady SR pre európske záležitosti uviedol, že jeho strana je proti vstupu Ukrajiny do NATO, znamenalo by to začiatok tretej svetovej vojny.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.