Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Esej: Terorizmus je hrozbou, no aj zneužívanie tohto slova môže mať následky

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej

Terorizmus existuje, o tom niet pochýb. Je to však jedno zo slov, ktorých výklad môže zaberať nesmierne širokú škálu významov. O to horšie, ak sú to významy nabité extrémne negatívnymi emóciami. Sotva potom môžeme byť prekvapení, ak k tomu pristúpi aj zneužívanie.

Esej: Terorizmus je hrozbou, no aj zneužívanie tohto slova môže mať následky PIERRE-ANTOINE DEMACHY/WIKIMEDIA COMMONS Parížania sledujú verejnú popravu počas Francúzskej revolúcie. „La terreur“ znamenalo podrobenie spoločnosti extrémnemu strachu prostredníctvom násilia: zatýkania, deportácií, zinscenovaných procesov či hromadných popráv.

„terorizmus“ je akiste nielen jazykovo-sémantický problém. Je to aj (čiastočne práve preto) problém politický, morálny, právny a legislatívny. Je to symbol, ktorý budí právom hrôzu a rozhorčenie. Ak však konštatujem, že ide o „problém“, znamená to, že pokus o jeho pojmové uchopenie je ťažší, než sa na pohľad zdá. Ešte inak povedané: terorizmus je významovo nesmierne zložité slovo, čo nevyhnutne predstavuje aj praktické problémy.

terorizmus, naša téma

O akých praktických problémoch tu hovoríme? Situácia je vážna. Aj u nás, na našom malom, špatnokrásnom Slovensku, ktoré si toľko zakladalo na svojich „cnostiach“ života v závetrí svetových dejín, na tom, že nám sa isté veci nemôžu stať, že my to všetko prežijeme, keď len zostaneme potichu a budeme si sledovať svoje malé, každodenné kšeftíky, hádky, ťahanice, ktoré sa nakoniec vždy vyriešia tak akosi „v rodine“. Je to už historická tradícia, ak nie rovno kultúrny vzorec. (To viete, jeden gardista, jeden komunista, tamten donášal, na tamtoho bolo donášané, ale nakoniec to vždy nejako „utrasieme“ alebo „poriešime“; ja tebe klobásy, ty mne terkelicu...)

A hľa: reč je zrazu o „terorizme“! Nie tam, niekde ďaleko, za siedmimi horami, ale tu, u nás. Zdá sa, že niektoré veci sa predsa len tak „neutrasú“. A to sa navzájom už častujeme napr. obvineniami z vlastizrady. Alebo zločinov proti ľudskosti (kto o niečom takom u nás slýchal? Na Slovensku sa predsa nič také nikdy nedialo!). Delíme sa na stúpencov rôznych „izmov“, tváriac sa pritom učene, ba dokonca bľaboceme čosi o „hodnotách“ (už sme si, zdá sa, osvojili klasickú sociológiu, možno aj Nietzscheho); k tomu zvulgarizovaná právna hatmatilka („tvrdenie proti tvrdeniu“, „skutok sa nestal“ a pod.). Ale žiadny strach, to všetko sa deje v rámci legitímnej „slobodnej politickej diskusie“ (to bolo donedávna „panské huncútstvo“). 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite