Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedni Halloween zbožňujú, druhí ho zatracujú. Aký je pôvod tohto sviatku a prečo sa radi bojíme?

.bibiána Kristína Danitová .spoločnosť .fenomén

Zazvoní zvonček, dvere sa otvoria. „Šťastný Halloween!“ zakričí dieťa v kostýme. Domáci mu s údesom, pobavením alebo uznaním na tvári dajú sladkú odmenu. Dieťa sa poberie ďalej loviť maškrty.

Jedni Halloween zbožňujú, druhí ho zatracujú. Aký je pôvod tohto sviatku a prečo sa radi bojíme? VALENTINRUSSANOV/GETTY IMAGES Jednou z najznámejších halloweenskych tradícií je tzv. trick-or-treating.

niet veľa sviatkov, ktoré rozdúchavajú toľko vášní ako Halloween. Jedna časť haní tento „americký“ či „západný“ sviatok, akoby to bola nejaká pliaga, ktorá sa nám začne šíriť krvou a zabije v nás všetko dobro. Ide pritom o nevinnú zábavku detí v kostýmoch strašidiel, obľúbených postáv z rozprávok a hier, za čo dostanú odmenu v podobe sladkostí. Tak to vníma druhá skupina. Práve ona sa zúčastňuje aj tematických večierkov v kostýmoch.

Halloweenu možno vyčítať hocičo, len nie to, že je to americký sviatok. Na nový kontinent sa dostal v 19. storočí. Pochádza od Keltov, ktorí pred viac ako dvetisíc rokmi žili v Írsku, Británii a na severe Francúzska. V období, keď sa začali predlžovať temné noci, krajinou sa niesol záhadný šepot vetra sprevádzaný varovným šuchotom lístia, zakladali Kelti vatry. Verili, že majú očistnú moc a ochránia ich pred zlými silami. Aj im sa zima spájala so smrťou, veď aj príroda akoby v tomto čase umierala. 

dve teórie

Pôvod Halloweenu je rovnako tajomný ako strašidlá, ktoré počas neho stretávame doma i v uliciach, neraz na nás vykúkajú i z obrazoviek. Filmov s motívom tohto sviatku je neúrekom v každom žánri. Ak sa vydáme po stopách počiatkov tohto sviatku, narazíme na dve teórie. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite