Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Esej: Listy apoštola Pavla nám pomáhajú chápať duchovnú krízu našej doby

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej

Nedávno uplynulý pamätný Deň reformácie je vhodná, hoci akiste nie jediná príležitosť pripomenúť si niektoré aspekty duchovnej krízy nastupujúceho moderného veku. Aj vtedy prinášalo tušenie zmien aj snahu o nový pohľad, ba návrat do minulosti. A ak uvažujeme konkrétne o reformácii, nemôžeme opomenúť učenie apoštola Pavla.

Esej: Listy apoštola Pavla nám pomáhajú chápať duchovnú krízu našej doby WIKIMEDIA COMMONS Konverzia apoštola Pavla na ceste do Damasku, na ktorej zažil zjavenie vzkrieseného Krista na obraze od Caravaggia z roku 1601.

namiesto slova „kríza“ by sme mohli použiť aj „súd“, čo je pôvodný význam slova krisis. Krízu však možno chápať aj ako skúšku viery, v ktorej sa treba osvedčiť; viery, prostredníctvom ktorej pristupuje veriaci k ponúkanej bezpodmienečnej Božej milosti. Boh, ktorý súdi, aj Boh, ktorý omilosťuje, sa v takomto akte viery rozpoznáva ako jeden a ten istý Boh, ktorého milostivé „Áno“ víťazí nad jeho odsudzujúcim „Nie“. To je oslobodenie od Zákona a zároveň novým potvrdením jeho vážnosti (Rim 3,31).

Pavlovo učenie o ospravedlnení – o spáse prostredníctvom viery bez predchádzajúcich a privlastniteľných zásluh vyplývajúcich z konania skutkov Zákona – bolo záchranným lanom, ktorého sa na začiatku 16. storočia chopil mladý augustiniánsky rehoľník Martin Luther.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite