vojny sa môžu stať opotrebovávacími a vleklými. Môžu uviaznuť aj na úrovni nízkej intenzity, niekedy takpovediac „zaspať“. Pritom stratia pozornosť svetových médií a politických reprezentácií, ale zanechajú po sebe tlejúce ohniská konfliktu, ktoré sa môžu kedykoľvek znova rozhorieť. V takýchto prípadoch nemožno vylúčiť ani opätovnú možnosť eskalácie do väčšej, prípadne svetovej vojny.
Viacero ohnísk lokálnych konfliktov sa môže spojiť do súvislého požiaru. A nemusí ísť len o lokálne vojny, vedené viac či menej regulárnymi prostriedkami. Štartérom medzinárodnej krízy môže byť aj napr. teroristický útok. V našej dobe prevratných zmien, nových globalizačných procesov, technológií a masových migrácií môžu vypuknúť nové konflikty tam, kde sa to predtým neočakávalo. Môže sa to stať aj vo vnútri spoločností etablovaných demokracií.
k novej studenej vojne
Lokálne konflikty môžu samozrejme viesť aj k aktivácii existujúcich spojenecko-zmluvných záväzkov. Môže sa tak diať z dobrých dôvodov (tak ako bol aktivovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy po teroristických útokoch na USA 11. septembra 2001). Spoločné akcie môžu byť dokonca oslnivo úspešné.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.