platforma pre demokraciu apeluje na poslankyne a poslancov NR SR, aby odmietli diskriminačný návrh SNS na reguláciu lobingu, ktorý by plošne a veľmi výrazne obmedzil občiansku participáciu a lobing reguloval len v rámci činnosti mimovládnych neziskových organizácií. Platforma upozorňuje, že proti návrhu, ktorý do NR SR predložil poslanec Lučanský sa už vyjadrili Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR, Spoločné odbory Slovenska (SOS), či široká podnikateľská komunita zamestnávateľských a podnikateľských asociácií a obchodných komôr združená v Iniciatíve za právny štát (Rule of Law Initiative).
Do symbolickej protestnej kampane Platformy pre demokraciu sa doteraz zapojilo už vyše 50 občianskych organizácií a iniciatív z celého územia SR. Poradný orgán Vlády SR – Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie – dokonca netradične priamo uznesením vyzvala poslankyne a poslancov NR SR, aby pozmeňovací návrh SNS neschválili.
„Sme svedkami niečoho naozaj výnimočného – nestáva sa totiž bežne, že by sa také široké spektrum, tak rozmanitých inštitúcií a subjektov zhodlo na spoločnom stanovisku. A už vôbec nie bežné, aby sa takéto významné spoločenstvo vyjadrilo tak jasne a tak kriticky, ako v tomto prípade. Je to dôležitý signál pre poslankyne a poslancov NR SR, že kritika pozmeňovacieho návrhu poslanca Lučanského nie je ani zďaleka len vecou úzkej skupiny mimovládnych neziskových organizácií. Ide o jasný signál, že odpor voči tomuto diskriminačnému návrhu ide naprieč sektormi a týka sa všetkých – od biznis komunity, cez samosprávu, odbory, občianske organizácie, až po ombudsmana a poradné orgány Vlády SR,“ konštatoval Filip Vagač, programový riaditeľ Platformy pre demokraciu.
Podľa Vagača, nik v občianskom sektore nemá problém s diskusiou o potrebe regulovať lobing. Problematické však je, ak by sa regulácia, administratívna záťaž a sankcie mali týkať iba jedného zo sektorov, ktorý v SR vstupuje do legislatívneho procesu, pričom iné ako mimovládne subjekty, by ďalej mohli naďalej fungovať a vstupovať do tohto procesu mimo regulačného rámca.
„Sme pripravení na dialóg o tom, ako nastaviť pravidlá lobingu pre všetkých rovnako. Ale odmietame náhubkový zákon, ktorého cieľom v skutočnosti nemá byť regulácia lobingu, ale obmedzenie participácie a umlčanie kritického občianskeho sektora ,“ dodal programový riaditeľ Platformy pre demokraciu Filip Vagač.