odvtedy nové lokálne konflikty vybuchujú ako sopky v rôznych častiach zemegule. Ruské prepadnutie Ukrajiny vo februári 2022 začalo novú studenú vojnu medzi Ruskom a zjednoteným Západom. Na obzore je aj ďalšia studená vojna, medzi USA a Čínou. Zvyšuje sa nebezpečenstvo, že tieto studené vojny prerastú do „horúcej“ vojny, ktorá sa nevyhne použitiu jadrových zbraní. Nemožno sa čudovať, že ľudia majú pocit ohrozenia blížiacou sa skazou. Čo k tomu môže povedať biológia?
človek je mýtofilný živočích
Dá sa očakávať, že sa čoskoro knižné bestsellery opisujúce apokalypsu stanú módou a ich pôvodcami nebudú len spisovatelia science-fiction, ale aj samotní vedci. Pritom ale je v povahe živých systémov, ktoré sledujú svoje zachovanie, že si svoje zničenie nepripúšťajú. Z veľkého počtu živočíšnych druhov je zatiaľ človek jediným živočíchom, ktorý vie, že zomrie.
Zo strachu pred smrťou si ľudia vytvorili mýty, najprv len vieru na posmrtný život, neskôr sofistikované predstavy o pretrvávaní individuálneho človeka cez životné dielo ním vytvorené. Človek je mýtofilným živočíchom. Drží sa svojho mýtu. V ohrození svojho mýtu vidí ohrozenie vlastného života. Mýtus predstavuje účinné „sociálne lepidlo“, ktoré spája vyznávačov rovnakého mýtu do silno solidárnych skupín. K mýtofílii patrí aj naša záľuba vo vytváraní a počúvaní príbehov, ako nám ich dnes ponúkajú masové komunikačné prostriedky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.