čo sa stalo zo sociálnych sietí, vieme. Aj keď blogové portály stále existujú, blogeri uverejňujú aj na stránkach médií. YouTube je jeden obrovský biznis. Svoj pôvodný étos a podobu si zachovala len Wikipédia.
Vznikla pred takmer štvrťstoročím a zmenila spôsob instantného získavania informácií. Veľké univerzálne slovníky nahradila internetová encyklopédia, kde si z pohodlia domova môžete vyhľadať takmer čokoľvek.
Od svojho spustenia 15. januára 2001 sa stala jedným z najväčších a najpoužívanejších zdrojov informácií na svete. Patrí medzi desiatku najnavštevovanejších webov. Vznikla ako náprotivok k odborníkmi tvorenej Nupedii. Tá prišla na svet o rok skôr a napriek dobrej myšlienke padla po troch rokoch na byrokratickom postupe. Každý text, ktorý chceli autori na portáli zverejniť, musel byť posúdený expertmi. To spôsobilo, že sa publikovalo len veľmi málo článkov. Jej tvorcovia, podnikateľ Jimmy Wales a filozof Larry Sanger, sa preto rozhodli skúsiť to inak – vytvoriť encyklopédiu fungujúcu na princípe otvorenej redakcie, kde môže jednotlivé texty pridávať či upravovať každý z jej používateľov.
celosvetový fenomén vzdelávania
Wikipédia má mesačne 13 miliárd zobrazení a obsahuje približne 24 miliónov textov. Prvý z nich vyšiel v deň spustenia stránky a venoval sa teórii relativity, krátko po ňom nasledovalo heslo pudel.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.