Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rubikova kocka vznikla ako učebná pomôcka. Nakoniec sa ich celosvetovo predalo pol miliardy

.bibiána Kristína Danitová .spoločnosť .fenomén

Držal ju v rukách každý z nás, nie všetkým sa však najznámejší hlavolam podarilo aj vyriešiť. Pôvodne ani nebola určená verejnosti, bola len školskou pomôckou. Napokon sa Rubikova kocka stala celosvetovým hitom a zaradila sa medzi športy.

Rubikova kocka vznikla ako učebná pomôcka. Nakoniec sa ich celosvetovo predalo pol miliardy
PICTORIAL PARADE/GETTY IMAGES Maďarský vynálezca a pedagóg Ernő Rubik so svojimi kockami okolo roku 1980.

rubikova kocka je jednou z najväčších ikon 80. rokov. Celosvetovo sa jej predalo viac ako 500 miliónov kusov, čo z nej urobilo najpredávanejšiu logickú hru. Pred desiatimi rokmi bola uvedená do Národnej siene slávy hračiek. Jej skladanie nám pomáha zlepšovať jemnú motoriku, trénovať trpezlivosť a logické myslenie. 

ernő

Aj keď by mohol mať tento hlavolam súvis s bájnym Rubikonom, pomenovaný po ňom nie je. Názov má, ako to väčšinou pri novinkách býva, po svojom tvorcovi. Je ním Maďar Ernő Rubik. Jeho veľkým vzorom bol otec, ktorý pracoval ako letecký inžinier v ostrihomskej leteckej továrni. Napriek tomu, že sa nevybral v otcových šľapajach a nevenoval sa vetroňom, rovnako ako on mal niekoľko patentov.

Rubik vyštudoval Technickú univerzitu v Budapešti a Maďarskú akadémiu úžitkového umenia a dizajnu, kde v 70. rokoch pôsobil ako profesor architektúry. Práve na pôde tejto univerzity, fascinovaný možnosťami priestorových telies, zostrojil v roku 1974 svoje prvé trojrozmerné puzzle. Cieľom bolo vytvoriť z dreva a gumičiek konštrukciu, ktorej časti by sa pohybovali bez toho, aby sa predmet rozpadol. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite