plyšové medvede patria k najobľúbenejším detským hračkám. Vyrábajú sa v mnohých prevedeniach a veľkostiach, takže na svoje si príde každé dieťa i dospelý. Niektoré sú dokonca cennými zberateľskými predmetmi. Len v roku 2006 sa predali plyšiaky v hodnote 1,3 miliardy dolárov, pričom medvede patria k najobľúbenejším.
roosevelt a medveď
Za vznik plyšového medveďa vďačíme 26. americkému prezidentovi a jeho príhode z poľovačky. Theodor Roosevelt, známy aj ako Teddy, hoci sám túto prezývku neznášal, sa na jeseň 1902 zúčastnil na love medveďa neďaleko mesta Onward v Mississippi. Pozval ho naň tamojší guvernér Andrew H. Longino.
Rooseveltovu skupinu viedol skúsený lovec medveďov Holt Collier. Ich korisťou bol americký čierny medveď. Poľovačka v sprievode psov trvala dlho, až zviera napokon zahnali k vŕbe a priviazali ho o ňu. Chlapi sa rozhodli, že korisť zastrelí Roosevelt. Collier ho presviedčal, aby zviera nezastrelil, kým je priviazané. Prezident sa ale rozhodol inak. Sám ho odmietol zastreliť, pretože to považoval za nešportové, ale bol si vedomý medveďovho utrpenia, a tak dal pokyn na jeho zabitie, aby ho zbytočne netrápili.

Krátko po poľovačke vyšla v The Washington Post politická karikatúra Clifforda Berrymana, na ktorej Roosevelt drží lasom chyteného medveďa, ten sa časom stával menším a roztomilejším. Kresba zaujala podnikateľa Morrisa Michtoma a jeho manželku Rose natoľko, že sa rozhodli vytvoriť malého medveďa z plyšu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.