Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Esej: Homo sapiens nad priepasťou II.: Zrýchľujúci vývoj nám prináša problémy s adaptáciou na výsledky vlastnej činnosti

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej

Biologicky vzaté, človek dnešného typu je tu dlhšie než stotisíc rokov. Istým ohrozeniam sme museli čeliť vždy. Dnes však pochádzajú viac než kedykoľvek predtým od nás samých. Najväčším nepriateľom človeka sa stal človek sám.

Esej: Homo sapiens nad priepasťou II.: Zrýchľujúci vývoj nám prináša problémy s adaptáciou na výsledky vlastnej činnosti
ALDO PAVAN/GETTY IMAGES Prehistorické maľby v jaskyni Foggini-Mis tikawi v západnom Egypte.

o evolúcii ľudského druhu sme tu už hovorili viackrát, takže nemusíme opakovať niektoré základné zistenia. Z predchádzajúcich konštatovaní pripomeniem len, že naša evolúcia sa zďaleka netýka len základu našej DNA. Ide okrem iného aj o vývoj kultúrne podmienených vzorcov správania a rôznych ľudských artefaktov. No ani slovo „artefakt“, ani zmienky o ľudskej „tvorbe“ pojmovo nevystihujú dostatočne to, o čo tu ide. Diela ľudských rúk, intelektu, vynachádzavosti netvoria jednu monolitnú kategóriu. Patria do nej nielen materiálne výrobky, ale aj kultúra v širšom zmysle, morálne normy, inštitúcie najrôznejšieho druhu, všemožné vzorce správania, ktorými príslušníci ľudského druhu interagujú s prírodným prostredím aj medzi sebou navzájom. 

Evolúcia človeka a jeho artefaktov prebieha akoby vo viacerých „jazdných pruhoch“ s rozličnou, dokonca radikálne odlišnou rýchlosťou či zakrivením. Kým biologická podstata nášho druhu zostáva relatívne nemenná, je tu rýchlejšia línia vývoja variabilnejších kultúrnych vzorcov a ešte rýchlejší a variabilnejší vývoj sveta umelých produktov konštruovaných podľa našich uvedomelých plánov a zámerov. Žijeme teda v istom zmysle vo „viacerých svetoch“ naraz. A nie vždy sa v tom cítime pohodlne a šťastne.

otázka ľudskej prirodzenosti 

Máme tu aj pojmovo-analytický problém. „Príroda“ a „prirodzenosť“ sú v mnohých jazykoch jedno a to isté slovo. Patria však medzi významovo najzložitejšie a najspornejšie termíny v našej reči, hoci ich často používame bez toho, aby sme si ujasnili, čo pod nimi v tej-ktorej situácii myslíme. To platí aj – a špeciálne – pre pojem „ľudskej prirodzenosti“.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite