Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako softvér zmenil svet. 50 rokov Microsoftu

.bibiána Kristína Danitová .spoločnosť .fenomén

Niet na Zemi človeka, ktorý by sa so značkou Microsoft ešte nestretol. Vznikol v časoch, keď písacie stroje začali postupne nahrádzať počítače, a všetko nasvedčuje tomu, že má svoje stabilné miesto vo svete technológií. Microsoft Windows nájdete vo viac ako 72 % laptopov a stolných počítačov na svete.

Ako softvér zmenil svet. 50 rokov Microsoftu
DOUG WILSON/CORBIS/GETTY IMAGES Zakladatelia Microsoftu Paul Allen a Bill Gates v roku 1984 v Seattli.

microsoft je jednou z najhodnotnejších značiek sveta, jeho trhová hodnota je približne 3 bilióny dolárov. Je súčasťou veľkej päťky amerických spoločností v oblasti informačných technológií spolu s Alphabet, Amazonom, Apple a Metou. V minulosti bol kritizovaný nielen za niektoré chybičky svojich produktov, ale aj za monopolné praktiky. 

z lásky k programovaniu

Microsoft vznikol vďaka priateľstvu Paula Allena a Billa Gatesa, ktorých na strednej škole spojila láska k programovaniu a ktorí sa rozhodli vytvoriť vlastný projekt, ktorým by dobyli svet. V roku 1972 založili 17-ročný Gates a 19-ročný Allen spoločnosť Traf-O-Data. Bol to krátky príbeh, pretože ich cesty sa na chvíľu rozišli kvôli univerzitám. 

Začiatkom roku 1975 vydal magazín Popular Electronics článok o mikropočítači Altair 8800 od Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS). Išlo o „prvú minipočítačovú súpravu na svete pre konkurenčné komerčné modely“. Allen a Gates sa rozhodli vytvoriť pre Altair 8800 prvý komerčný osobný počítač, tlmočníka programovacieho jazyka. „Videli sme budúcnosť v softvéri, keď sa ešte len začínal tvoriť,“ povedal Allen. V marci 1975 ho predviedli MITS a čoskoro sa začal predávať pod názvom Altair BASIC. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite