keď sme posledný článok z našej pôrodníckej série zakončili otázkou „A kto tu teda hovorí za práva rodičiek?“, do redakcie prišla reakcia občianskeho združenia Ženské kruhy, v ktorej stálo: „Dôležitejšia otázka je, kto by mal ich záujmy zastupovať, presadzovať a ako. Odpoveď na prvú časť je jasná: štát.“ Konštatovanie, s ktorým sa stotožňujeme. Problém nastáva v tom, že podmienka „mal by zastupovať záujmy“ ostáva len na papieri.
Chceli sme vedieť, ako ministerstvo zdravotníctva zabezpečuje a kontroluje uvádzanie najnovších vedeckých poznatkov do pôrodníckej praxe. Od hovorcu ministerstva Petra Bublu sme dostali odpoveď: „Podľa ustanovení zákona o zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný poskytovať zdravotnú starostlivosť správne. Zdravotná starostlivosť je poskytnutá správne, ak sa vykonajú všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia osoby alebo zlepšenia stavu osoby pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy.“
Ľudské zdravie však nie je krížovka alebo sudoku, ktoré sa dá vždy rovnako správne vyriešiť. Aj z tohto pohľadu je teda odpoveď ministerstva alibistická. Ministerstvo posúva zodpovednosť na zdravotníckych pracovníkov, ktorí podľa neho zodpovedajú za poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súlade s právnymi predpismi a etickým kódexom zdravotníckeho pracovníka.
V prípade, že nie ste spokojní s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, môžete sa obrátiť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ten vydá stanovisko, ktoré môžete potom použiť pri sťažovaní sa u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo pri podaní trestného oznámenia. Úrad zriadený zákonom však neposúva informácie o jednotlivých podnetoch ministerstvu. Ministerstvo zdravotníctva ako zriaďovateľ desiatok nemocníc, a teda štát nevníma svoju zodpovednosť. Preto sa ani systémovo neriešia problémy v nemocniciach, na ktoré sa pacienti sťažujú. Zodpovednosť preto v niektorých prípadoch preberajú občianske združenia.
tvrdé pomenovanie
V oblasti pôrodníctva počuť čoraz viac práve o občianskom združení Ženské kruhy. Vzniklo v roku 2011 pôvodne so zámerom podporovať prirodzené pôrody. Samotné združenie si podľa Zuzany Kriškovej, jednej zo zakladajúcich členiek a zároveň predsedníčky združenia, prešlo vývojom, kým dospelo ku svojej súčasnej vízii. Ich snahou je, aby slobodná voľba, dôstojnosť a rešpektovanie žien pri pôrode – a teda dodržiavanie ich ľudských práv – boli samozrejmosťou. Aj keď združenie robí množstvo aktivít, ako sú besedy, premietanie filmov s pôrodníckou tematikou či publikovanie autorských článkov, rozhovorov a príbehov, veľká časť práce sa podľa Kriškovej v posledných dvoch rokoch zamerala na pomenovanie problému slovenského pôrodníctva.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.