sú tu dnes emócie a vzájomné výčitky. Témou týchto dní sú aj rôzne iniciatívy a stanoviská vo veci postoja cirkví, najmä Katolíckej, ku strane Kotleba-ĽSNS a jej volebnému úspechu. Pred voľbami ju totiž otvorene podporili aj dvaja, neskôr traja kňazi.
Menujme iba dva hlavné medzníky tejto verejnej debaty: najprv vo štvrtok 10. marca skoncipoval Ondrej Prostredník z Evanjelickej bohosloveckej fakulty v Bratislave Otvorený list predstaviteľom cirkví, ktorý podpísalo pár desiatok osobností, nielen z prostredia cirkví. A potom o štyri dni neskôr to bolo spoločné stanovisko predsedu Konferencie biskupov slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského a predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZ ŽNO) Igora Rintela, ktorí odsúdili všetky prejavy extrémizmu a neznášanlivosti. Obidva dokumenty sú zverejnené, dostupné a široko diskutované. Je dôležité ísť po časovej osi.
znepokojený veriaci
Ťažko sa dopátrame prehistórie tohto príbehu, no už na prelome rokov 2015 a 2016 viaceré médiá a spravodajské portály informovali o podpore pre ĽSNS zo strany kňazov Jána Košiara a Ignáca Juruša. Dňa 5. januára sa na Konferenciu biskupov Slovenska obrátil istý znepokojený veriaci, ktorý si želá ostať v anonymite, s naliehavou výzvou, aby sa hodnostári otvorene a operatívne dištancovali od podpory zo strany kňazov pre ĽSNS, pretože ide o „stranu s extrémistickým až neofašistickým programom a systematickými prejavmi národnostnej neznášanlivosti a rasovej nenávisti“. Tento veriaci v slušnom, no naliehavom liste biskupom argumentoval dejinami 20. storočia a tým, že „ak sa prejavy zla, rozoštvávania spoločnosti, rasovej nenávisti neodsúdia a nezastavia hneď pri ich prvých otvorených prejavoch, postupne naberú na sile a narastú do zla takých rozmerov, ktoré spôsobuje celospoločenský rozklad a následné ľudské utrpenie.“ A dodal, že bolo by hanbou našej cirkvi, keby zatiaľ ojedinelé morálne zlyhanie svojich predstaviteľov prehliadala a verejne sa od nich nedištancovala.
„Nacionalizmus je v príkrom rozpore s kresťanstvom.“
Krátka odbočka: už dva týždne predtým hovorca KBS Martin Kramara pre Aktuality.sk uviedol, že politické postoje kňazov neriešia a cirkevní predstavení nemôžu kňazom určovať ich osobné politické postoje, pričom každý kňaz nesie zodpovednosť pred svojím biskupom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.