Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Merkelovej hranica medzi slobodou a oplzlosťou

.peter Zajac .spoločnosť

Turecký prezident žaluje nemeckého komika Jana Böhmermanna za hanobenie predstaviteľa cudzieho štátu. Angela Merkel dáva Erdoganovi za pravdu. Je to v poriadku?

Merkelovej hranica medzi slobodou a oplzlosťou Matúš Zajac

o kauze básne Hanobenie Jana Böhmermanna písali aj naše médiá vrátane .týždňa. Šesťdesiatpäť percent respondentov bolo proti rozhodnutiu nemeckej vlády postúpiť Erdoganovu žalobu na súd, ale rovnakých 65 percent proti Böhmermannovej veršovačke, pre ktorú bolo slovo báseň len mimikry. Osemdesiat percent vyjadrilo názor, že kancelárka bola voči tureckému prezidentovi príliš ústupčivá.

Toľko suché fakty. Patrí k nim niekoľko okolností. Prvou je politikum celého prípadu. Nemecká verejnosť vládu a jej kancelárku obvinila, že kvôli dohodám o utečencoch je voči Turecku a Erdoganovi ústupčivá. Samotná Angela Merkel sa verejne ospravedlnila za svoj telefonický výrok, že Böhmermannova báseň je „vedome ubližujúca“.

V normálnom demokratickom štáte by to malo byť samozrejmé. Ak umožnila nemecká vláda, aby bola Erdoganova žaloba postúpená podľa §103 o urážke orgánov a zástupcov cudzích štátov na súd, prestala byť Merkelovej veta subjektívnym názorom a stala sa predpojatým, vopred odsudzujúcim výrokom.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite