tréner Bob Bowman si v roku 1996 zavolal rodičov 11-ročného Michaela na dôležitý rozhovor. Predpovedal, že sa stane toto: „V pätnástich bude najlepším národným plavcom. V roku 2000 sa zúčastní na olympiáde len ako divák, aby pocítil tú skúsenosť. Do roku 2004 sa začlení do olympijského tímu a získa medailu. Potom začne lámať svetové rekordy. Do olympiády v roku 2012 bude najlepším plavcom na svete.”
„Ak by Leonardo da Vinci kreslil svojho Vitruviánskeho muža podľa Phelpsa, vyšiel by mu namiesto kruhu ovál.“
Bowman mal pravdu iba v poslednej vete. Michael Phelps bol v pätnástich ako najmladší plavec súčasťou olympijského tímu. O pár mesiacov na to prelomil prvý svetový rekord. Na olympiáde v roku 2004 získal ako devätnásťročný šesť zlatých medailí. O štyri roky na to získal v Pekingu osem zlatých medailí, čo je najviac, ako sa kedy akémukoľvek športovcovi na jednej olympiáde podarilo dosiahnuť.
Phelpsova olympiáda v roku 2012 mala byť posledná, ale nemohla byť. Rozhodol sa nastúpiť aj tento rok a ako píše Washington Post, na stupienok víťazov mu mohli priniesť gauč. No Phelps potreboval ešte jednu olympiádu, aby sa s plávaním rozlúčil v mieri.
iba akvamuž
Ak by sa vám náhodou niekedy v živote podarilo stretnúť Phelpsa len tak na chodníku, bude vám pripadať asi dosť zvláštny.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.