Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Návrh na zrušenie Mečiarových amnestií pôjde do druhého čítania

.redakcia .spoločnosť

Vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky, podporilo 112 poslancov, teda aj časť opozície. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, podporilo 108 zákonodarcov.

Návrh na zrušenie Mečiarových amnestií pôjde do druhého čítania Marko Erd/SITA

vládny návrh na zrušenie Mečiarových amnestií je v druhom čítaní. Poslanci o tom rozhodli po celodennom rokovaní. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) považuje celodennú diskusiu za potrebnú. Ako vyhlásila, keby sa nenašlo 90 hlasov, ktoré sú potrebné na zrušenie amnestií, skončilo by sa to tragédiou. Vládny návrh ústavného zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava Slovenskej republiky, podporilo 112 poslancov. Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky, podporilo 108 zákonodarcov.

Koalícia navrhuje Mečiarove amnestie zrušiť novelizáciou Ústavy a rozšírením kompetencie parlamentu o právo ich zrušiť trojpätinovou väčšinou, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné, alebo nie je. Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča. V druhom čítaní budú o návrhu zrušenia amnestií rokovať vo štvrtok 30. marca.

„My sme generácia, ktorá verí, že všetko je možné,“ povedal v rokovacej sále poslanec za SaS Martin Poliačik na margo zrušenia Mečiarových amnestií. „Lebo v časoch našej skorej puberty sa nám zmenil pred očami svet. V roku 1989 som mal deväť rokov, veľmi citlivo som vnímal neprávie. Verím tomu, že Béla Bugár (Most-Híd) urobí všetko pre to, aby Mečiarove amnestie boli zrušené,“ povedal s tým, že Bugára považuje za politika, ktorý má protimečiarovské „ja“. Poliačik verí, že poslanec za Most-Híd Peter Kresák ako uznávaný ústavný právnik využije túto príležitosť a urobí všetko preto, aby boli amnestie zrušené. „Že ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) urobí všetko preto, aby boli zrušené. A že minimálne títo traja ľudia vynaložia maximálne úsilie na to, aby Ústavný súd zrušenie Mečiarových amnestií nepotopil, neudusil,“ uzavrel Poliačik. Podľa poslanca Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) by to bolo možné najmä vtedy, ak by táto trojica bola ústavnými sudcami. Aj poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) potvrdil, že opozícia je ochotná a náchylná koaličný návrh podporiť. „Ak nás však podvediete, sme pripravení začať zbierať 100-tisíc podpisov pod referendom za zrušenie amnestií," vyhlásil Matovič.

Opozícia má päť pripomienok, ktoré žiadajú, aby koalícia do návrhu zahrnula. Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič ich vymenoval. Prvou pripomienkou je, aby neplatilo premlčanie. „Chceme, aby páchatelia mohli byť za svoje trestné činy aj odsúdení,“ povedal. Tiež žiadajú, aby sa dohodli, kto bude národnú radu zastupovať na Ústavnom súde, aby Mečiarov bývalý poslanec, ktorý je dnes ústavným sudcom, nemohol rozhodovať o zrušení Mečiarových amnestií. Okrem toho opoziční poslanci chcú, aby sa zrušenie amnestií týkalo všetkých, ktorí boli spájaní s kauzou Technopol. V tej súvislosti bol napríklad omilostený aj známy podnikateľ Marián Kočner. „Štvrtou pripomienkou je, aby Ústavný súd nezačal konať „ex offo“, ale aby sa našlo 30 poslancov, ktorí povedia, že nie je správne zrušiť Mečiarove amnestie a nech vtedy ÚS SR začne riadne konať,“ dodal Matovič a ako poslednú výhradu spomenul, aby účastníkom konania na ÚS SR bola vláda aj prezident. Ako povedal opozičný poslanec Ján Budaj, v koaličnom návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií považuje za zásadný nedostatok, že tam nie je istota nepremlčanlivosti.

Zdroj: SITA

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite