Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mier v Stolaci

.boba Baluchová .spoločnosť .na cudzom mieste

Veľa našincov trávi každý rok dovolenku pri mori v niektorej z krajín bývalej Juhoslávie. Keď si odskočíte napríklad z Dubrovníka do Mostaru v susednej Bosne a Hercegovine, sotva by vám napadlo, že pred 25 rokmi tam vypukla občianska vojna s jedným z najdlhších obliehaní v novodobej histórii ľudstva

Mier v Stolaci Amel Emric/AP Photo/SITA Obyvatelia tejto balkánskej krajiny boli obeťami hŕstky politikov, ktorá vtedy vytiahla etnickú kartu.

žiadna z troch hlavných bojujúcich strán nebola víťazom. Naopak – všetci obyvatelia tejto balkánskej krajiny boli obeťami hŕstky politikov, ktorá vtedy (a v rámci každej predvolebnej kampane sa to môže zase zopakovať) vytiahla etnickú kartu.

Prastarí rodičia, ktorí si pamätajú na príčiny, priebeh a dôsledky druhej svetovej vojny, nás upozorňujú, že predchádzať konfliktom možno len vtedy, ak pred minulosťou nezavrieme oči. Nuž ale o udalostiach z rokov 1992 – 1995 sa na školách v Bosne a Hercegovine neučí.

Celkovo tamojšie školstvo ľudí skôr rozdeľuje než spája. Podľa ústavy, ktorú prijali po uzavretí Daytoského mieru v roku 1995 a mala byť dočasná, majú obyvatelia právo na vzdelanie vo vlastnom jazyku.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite