ibi je pôvodom berber zo severnej Afriky. Prišiel k nám ako utečenec pred chudobou. Po čase sme ho zamestnali ako správcu budovy útulku. Popri technickej zručnosti, vďaka ktorej dokáže opraviť, zamurovať, zrenovovať a zveľadiť všetko, čo sa mu dostane pod ruky, je aj dobrým človekom, priateľom a veľkou oporou našej komunity. Má príjemné vystupovanie. Bol osobným priateľom Antona Srholca, bol s ním v kontakte do posledných dní jeho života. Mnohé manuálne práce, v ktorých bol don Srholec veľmi zručný, vďaka svojmu 10-ročnému pobytu v jáchymovských lágroch, dnes vykonáva práve Ibi. Okrem súr (veršov z Koránu), ktoré nám rád na sviatky spieva, sa radi spoločne modlíme k jednému spoločnému Bohu.
Náš rozhovor prebehol v prestávkach medzi rýľovaním záhrady, deratizáciou izieb a triedením potravín z Katolíckej charity. Nakoniec sme sa museli zamknúť do kancelárie, inak by si nenašiel počas dňa ani hodinu času, v ktorej by od neho nikto nič nepotreboval. Taký je Ibi. Prirodzene nás zaujímala jeho púť z Afriky na Slovensko, čo ho tu postretlo, s akými pocitmi tu žije
prečo si prišiel na Slovensko, čo ťa viedlo k výberu chudobnej postkomunistickej krajiny v čase, keď sa preberala z traumy totality? Nelákalo ťa viac Nemecko, Francúzko alebo Veľká Británia?
„Na Slovensko som prišiel v roku 1992 pre chudobu v mojej krajine. V Maroku vtedy nebolo dosť práce. Najskôr som šiel do Francúzka za bratmi, tam som bol šesť mesiacov. Musel som odísť, nedostal som papiere. Potom som šiel do Prahy, kde som bol mesiac. Nič som si tam nevedel nájsť. Kamarát zo Slovenska mi poriadil Bratislavu. Ani som nevedel, kde to je, len som prišiel do Bratislavy na autobusovú stanicu. Mal som vtedy ešte marocký pas, pokiaľ mi ho na Račianskom mýte neukradli z lavičky. Šiel som na políciu, kde ma hneď zadržali a poslali do karanténneho tábora v Medveďove. Odtiaľ som po mesiaci zasa šiel do Bratislavy, kde ma zasa chytili, čo sa opakovalo asi 5-krát. Veľmi som si tu chcel nájsť prácu.“
„Nestačí povedať ,Alláhu akbar´, aby som bol moslimom.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.