niežeby sme to neboli dávnejšie tušili, my, ktorým fejsbúk nechýba len do tej chvíle, kým si ho nezapneme, a potom už pravidelne kontrolujeme, čo sa na ňom preberá. Ale slová Seana Parkera, ktorý bol prvým prezidentom spoločnosti , keď mala približne rok, znejú ozaj dosť hrozivo.
dajte nám čas a pozornosť
V rozhovore pre stránku Axios takto Parker objasnil filozofiu, ktorá stála za tvorbou sociálnych sietí: „Viete, ten myšlienkový proces, ktorý vstupoval do tvorby týchto aplikácií, z ktorých bol prvý Facebook, bol založený na otázke Ako dokážeme pohltiť čo najviac vášho času a vedomej pozornosti? A to pre nás znamenalo, že vám z času na čas musíme poskytnúť nejaký ten dopamín.“ Na vysvetlenie, Parker hovorí o látke, ktorá vzniká v mozgu a funguje ako neurotransmiter. Z laického hľadiska sa o nej často vravieva ako o chemikálii, čo sa uvoľňuje pri príjemných aktivitách, napríklad pri pohybe, jedle, sexe. Parker slovo dopamín používa ako synonymum slastných pocitov a má na mysli to uspokojenie, ktoré zažijete, „keď vám niekto niečo lajkoval, komentoval alebo s tým polemizoval“. Teda bežné uspokojenie používateľa sociálnych sietí. Toto uspokojenie, objasňuje Parker, vás potom ako používateľa „dovedie k tomu, aby ste vytvárali viac obsahu, a tak zase získate len viac lajkov a komentárov.“
Je na tom a priori niečo zlé? V čom je vlastne problém? „Je to slučka, začarovaný kruh sociálneho ocenenia,“ objasnil v rozhovore Parker. „Je to presne niečo také, čo je ochotný vymyslieť hacker ako ja, pretože v takomto mechanizme využívate zraniteľnosť ľudskej psychiky.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.