Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Znovuzrodenie dystópie

.peter Smolík .spoločnosť

V Tekutej modernite uvažuje Zygmunt Bauman o dystópii ako o žánri. Orwell v knihe 1984 opísal obdobie „pevnej modernity“, obdobie továrenských komínov a všemocných úradov. Nová dystópia šitá pre „tekutú modernitu“ však podľa neho zatiaľ nevznikla.

Znovuzrodenie dystópie HOLLYWOOD ARCHIVE/PROFIMEDIA Black Mirror opisuje aj spoločnosť, kde sa ľudia cez mobilnú aplikáciu hodnotia, čo podmieňuje ich status a možnosť uplatniť sa.

v rámci seriálového boomu však dnes vzniká množstvo seriálov, ktoré by sa dali označiť za dystópie alebo majú silné črty dystópií: Black Mirror, West World, The Handmaids Story a ďalšie. Vyzerá to tak, že sme sa dočkali znovuzrodenia dystópie a je možné, že „tekuté“ 1984 vznikne ako dielo seriálových tvorcov.

Treba však poznamenať, že nový Orwell ešte nevznikol. Námety týchto seriálov sú veľmi odlišné a dystopické univerzá oproti Orwellovej Oceánii často nepôsobia ako realita, ktorá je za rohom. No pocit, že dejiny sa neskončili, hýbe spoločnosťou a myslím, že na nové dystópie sa môžeme tešiť aj ďalej. Rád by som spomenul pár momentov, kde pri porovnaní s 1984 vidieť nové trendy v námetoch „tekutých dystópií“.

agent manipulácie: technológia

Spoločným aj rozdielnym znakom románu 1984 a napríklad seriálu Netflixu Black Mirror je previazanie psychiky jednotlivca a modernej technológie. V Oceánii vďaka masovému rozšíreniu obrazoviek, kamier a mikrofónov sa spoločnosť zmenila na panoptikum, v ktorom človek nikdy nie je sám, no zároveň zostáva úplne opustený.

„V dnešných seriáloch opis mechanizmu prepojenia moci a života jedinca s praktikami manipulácie nie je taký jednoznačný.“

Dnes sa nebojíme len totálnej kontroly štátu. Mnohé diely Black Mirror sa zaoberali potenciálom technológií prerastať do našich životov a vynechávali moment ich mocenského zneužitia. Odhadovali, ako môžu technológie meniť alebo nahradzovať medziľudské vzťahy. Jeden z dielov Black Mirror opisuje spoločnosť, kde sa ľudia cez mobilnú aplikáciu navzájom ohodnocujú, čo podmieňuje ich status a možnosť uplatniť sa. Ďalší vykresľoval spoločnosť, kde si každý mohol cez špeciálnu šošovku zaznamenávať všetky interakcie. Tieto interakcie sa v kruhu známych vzájomne zdieľali a analyzovali, vďaka čomu ľudia stratili schopnosť mať tajomstvo alebo čokoľvek jeden pred druhým ukrývať.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite