presnejšie, keby sme sa pýtali na názor týkajúci sa Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania (NPRVV), ktorý nedávno predstavilo ministerstvo školstva. Ale ako už aj staršie deti vedia, realita je komplikovanejšia a ťažko ju zjednodušiť na také jednoduché zhodnotenie.
Po novembri '89 bola celá spoločnosť nastavená na reformy v rôznych odvetviach, aby sme dobehli krajiny prvého sveta. Školstvo sa nedalo zahanbiť a odvtedy sme tu mali reformy s názvami ako Duch školy, Konštantín – NPVV, Milénium, Minerva, Naučme sa učiť – učíme sa pre život, a ďalšie. Nedávno tu vznikol aj dokument Učiace sa Slovensko, a už je tu niečo nové – ukryté pod skratkou NPRVV.
Už samotný fakt, že máme až toľko reformných zámerov v odvetví, kde trvá dlhšie, kým sa zmeny vôbec prejavia, ukazuje, že v skutočnosti zostali tieto reformy iba na papieri alebo v štádiu pokusu. A ako trefne poznamenala Iniciatíva To dá rozum, tieto slepé výstrely môžu za stratu záujmu, ba až rezignáciu všetkých zainteresovaných osôb o školstvo. Teda o našu budúcnosť. A v skutočnosti, keďže už žijeme v globalizovanom svete, je to ešte horšie.
aké kone?
Pred nejakými sto rokmi, v dobe nástupu áut, bolo ministerstvo dopravy určite veľmi reformne naladené a oblasť taxislužieb reformovalo ako na bežiacom páse. Raz uzákonili, ktoré plemená koní a v akom počte sa smú používať v záprahu koča. Druhý raz zase riešili farbu fiakra a sedačky v ňom. A niekedy išli po najlepšie praktiky až do zahraničia, aby potom povozníkom nakázali jazdiť po opačnej strane. Určite sa navzájom nezabudli potľapkávať po pleciach, ako dobre im to ide. A zrazu po čase, na prekvapenie samotných úradníkov, povozy boli na cestách voľným výberom obyvateľstva nahradené motorizovanými taxíkmi. Ale úradníci sa stihli aklimatizovať, aby v čase uberov a hopinov regulovali aspoň to, ako sa smú motorizované taxíky objednávať – kývaním ruky alebo telefonicky. Samozrejme, každé reformné nadšenie malo aj svoj vznešený názov, napríklad Národný plán rozumného vyvolávania výťahov (NPRVV). Podobnosť s dneškom čisto náhodná.
„Dnešné vládnuce strany majú vo svojich členských základniach určite kvantitu, s čím sa rady hrdia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.