rodiny s deťmi utekajú pred etnickými čistkami a znásilňovaním. Opúšťajú domovy, majetky či posledné zásoby jedla a hľadajú útočisko v buši, niekde v hustejších porastoch. Až neskôr si uvedomia, že tým nič nevyriešili, iba uviazli medzi dvoma frontovými líniami. Tak opisuje beznádej v severnejších oblastiach Južného Sudánu Giorgia Brownová z medzinárodnej zdravotníckej organizácie Lekári bez hraníc. Na vlastné oči sleduje, ako každý deň tisíce ľudí strácajú prístup k vode a nevyhnutnej pomoci. Na ropu bohatý štát zasiahla ďalšia vlna násilia medzi africkými kmeňmi. Najkrvavejšie sú boje Dinkov a Nuerov, dvoch odvekých nepriateľov, ktorí si nerozumejú ani slovo. Pred ich útokmi často nie sú chránené ani zdravotnícke strediská s bielymi vlajkami. Humanitárna organizácia Oxfam medzitým varovala medzinárodné spoločenstvo pred dosiaľ najväčším hladomorom v Južnom Sudáne. Ako sa ukazuje, nejde o planý poplach.
Medzinárodná pomoc naozaj dlhodobo viazne a smrteľný hlad už hrozí viac ako piatim miliónom ľudí. Teda takmer polovici obyvateľstva. V prvom štvrťroku 2018 pritom dostalo pomoc ešte menej ľudí ako v predchádzajúcich obdobiach. S extrémnou chudobou, nedostatkom jedla a liekov, sa v Južnom Sudáne už vyše osem rokov stretávajú aj pracovníci slovenskej humanitárnej a zdravotníckej organizácie MAGNA. Popri záchrane ľudských životov, do ktorej sa púšťajú aj v tých najnebezpečnejších situáciách, zároveň pozorujú, ako sa vláda s opozíciou nevedia dohodnúť na mieri.
archív Ľuboša FellneraVäzni v centre hlavného mesta Južného Sudánu Juba zametajú chodníky.
„Najskôr treba pomôcť tým, ktorí sú najviac ohrození – novorodenci, deti, tehotné ženy či starí ľudia trpiaci hladom,“ vymenúva krátkodobé, no pre záchranu ľudských životov nevyhnutné riešenia zakladateľka a operačná riaditeľka organizácie
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.