jej služby využíva obec nielen na realizáciu verejných stavieb, no starosta si jej stavebníkov zavolal i na práce okolo svojho domu.
Medzi rokmi 2011 a 2015 sa firme v obci s vyše 1 300 obyvateľmi naozaj významne darilo. Získala prácu na projektoch v hodnote sedemstotisíc eur. Zle sa jej nevodilo ani v predchádzajúcom volebnom období. V obci Pribylina takmer niet stavby, ktorá by nemala v záznamoch pečiatku tejto firmy. V priebehu desiatich rokov budovala spoločnosť v obci cesty, chodníky, prístrešky, kanalizačné prípojky, vodovody, byty, ambulanciu i domov sociálnych služieb.
V obci si firma užívala naozaj veľkú dôveru, hlavne u starostu. Ten ju rád prizýval do spolupráce, aj keď v niektorých prípadoch za zvláštnych okolností. Tak napríklad v roku 2008 oslovilo vedenie samosprávy stavebníkov spoločnosti na rozširovanie miestneho vodovodu v rómskej osade. No bez toho, aby obec urobila cenový prieskum u viacerých firiem a požiadala o alternatívne rozpočty. Obec si bez súťaže vybrala firmu z Liptovského Hrádku. No situáciu vraj mala pod kontrolou. Konala v súlade so zákonom.
„Bol dodávateľ stavby obcou dopredu vybraný a prieskum bola len fraška?“
Keďže sa vedenie obce na čele so starostom neobťažovalo strácať čas žiadnym cenovým prieskumom, nevieme, či nemohla byť stavba lacnejšia, a teda peniaze efektívne vynaložené. Skúsenosť totiž často ukazuje, že súťaž dokáže zraziť cenu nižšie. Starosta Milan Kohút na otázku, prečo obec neurobila minimálne cenový prieskum ako dobrý hospodár, jasne neodpovedal. Z jeho odpovede je najviac zrozumiteľná nasledujúca časť: „Ak sú nejaké nejasnosti ohľadom realizácie a postupu obce, žiadam Vás obrátiť sa priamo na poskytovateľa dotácie,
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.