už od začiatku polícia priamo hovorila o tom, že najpravdepodobnejším motívom vraždy bola investigatívna práca Jána Kuciaka. O niekoľko dní neskôr sme sa dozvedeli, že vražda sa stala už skôr – 21. februára.
talianska mafia a zbytočný milión na stole
27. februára sa k vražde vyjadril aj vtedajší premiér Fico. Vyložil na stôl milión eur, ktoré strážil kukláč, a vyzval ľudí, aby na polícii hlásili akékoľvek informácie, výmenou za ktoré tento milión môžu získať.
O niekoľko mesiacov neskôr ministerka vnútra Denisa Saková potvrdila, že ani jedna z informácií nebola pravdivá. Ľudia sa hlásili preto, že chceli získať Ficom sľúbenú finančnú odmenu.
„Polícii pomohli zábery amerického satelitu, ktorý v čase vraždy prelietal nad naším územím.“
Deň na to, 28. februára, vyšiel vo viacerých slovenských aj svetových novinách a časopisoch posledný článok Jána Kuciaka. Ten ho písal pre svoj domovský portál Aktuality, ktorý ho sprístupnil ostatným médiám.
V texte Kuciak opísal prepojenie talianskej mafie ’Ndrangheta na podnikateľov z východu Slovenska. Prepojenia siahali až na Úrad vlády, k Ficovej asistentke Márii Troškovej, a k Viliamovi Jasaňovi, členovi bezpečnostnej rady štátu. Jedna z hlavných postáv Kuciakovho posledného článku, Talian Antonino Vadala, bol zadržaný 13. marca v rámci medzinárodnej akcie.
Väčšina novinárov hovorila o Talianoch ako o hlavných podozrivých, ale napríklad investigatívny bloger a bezpečnostný expert Radovan Bránik už vtedy upozorňoval, že táto stopa je nepravdepodobná. Hovoril o páchateľoch zo Slovenska a existencii tzv. justičnej mafie, ktorá podľa neho mohla mať vo vražde prsty.
druhý November a Ficov koniec-nekoniec
Už 2. marca sa konal prvý spomienkový pochod na pamiatku Jána a Martiny. V ten deň sa zároveň v Gregorovciach lúčili s Martinou Kušnírovou. Jána Kuciaka pochovali o deň neskôr v Štiavniku.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.