do 500 metrov dlhého úseku diaľničného obchvatu pri Bratislave bol zabudovaný stavebný odpad, ktorý obsahoval azbest. Podľa stavebníka aj ministerstva dopravy však azbest zakopaný do zeme zdravie ľudí neohrozuje. Čo je v podstate aj pravda. Zakopaný azbest skutočne nepredstavuje prakticky žiadne zdravotné riziká. A vo svojej podstate nepredstavuje dokonca ani riziká ekologické. Je to materiál, ktorý je dokonale inertný, vo vode nerozpustný a dokonca nereaguje ani s kyselinami. Nekontaminuje teda spodné vody a ani kyslé dažde s nim nič nezmôžu. Hlavný problém je v tom, že tam, kde je, nepatrí principiálne. A že keď ho neodstránime, pripravíme problém našim potomkom, keď naň raz v budúcnosti narazia. Problém je však aj niekde inde.
najskôr pár slov o azbeste
Názvom azbest sa označuje skupina kremičitanových minerálov, ktoré vytvárajú dlhé a tenké vlákna. Sú skutočne tenké, ich hrúbka je približne dvadsaťkrát tenšia ako ľudský vlas. Azbest je výnimočný materiál. Je nehorľavý a prakticky žiaruvzdorný, nereaguje s kyselinami ani so zásadami, nevedie elektrinu ani teplo, pohlcuje zvuk, dá sa ľahlo lisovať, dajú sa z neho tkať textílie. A navyše je lacný. Nie div, že ho stavebný priemysel tak využíval. Lisovali sa z neho rôzne izolačné materiály a potrubia, v podobe eternitu bol najpoužívanejšou strešnou krytinou. V automobilovom priemysle bol surovinou na výrobu brzdových doštičiek.
„Pokušenie použiť stavebný odpad ako materiál na stavbu diaľnic bude aj v budúcnosti veľmi silné.“
Jeho výhody však sú zároveň aj jeho prekliatím. Je totiž prakticky nezničiteľný. Jedinou možnosťou, ako ho dnes odstrániť, je opatrné a odborné rozobratie, chemické zmenšenie jeho nebezpečnosti a – zahrabanie pod zem. Zdravotným problémom totiž nie je azbest samotný. Dá sa s ním žiť a všetci s ním dlhé roky žijeme. Dnes sa už síce v stavebníctve používať nesmie, ale stále je ho dosť vo väčšine starších stavieb. Je tam vo forme potrubí v stenách a svetlíkoch, eternitu na strechách, alebo rôznej izolácie skrytej pod omietkou. Tam, rovnako ako pod zemou, nebezpečný nie je.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.