strojári zaspali. Firmy sa izolujú, chýba vzdelávanie a spolupráca. Za európske peniaze sa budujú potemkinovské laboratóriá, vedú sa nezmyselné reči o priemysle 4.0, chýbajú znalosti najnovších trendov a inovácie. Často sa konkuruje iba lacnou prácou a predáva sa viac „železo“ ako znalosti.
Bývalý profesor Fordham University Milan Zelený o zmenách, ktoré ovplyvňujú strojársky priemysel, hovorí, že žijeme vo svete akcelerujúcej kvalitatívnej zmeny. Ide o najrýchlejšiu a najhlbšiu premenu výroby, spotreby, hodnôt aj správania sa ľudí. Všetko bude inak, nič sa nevráti do starých koľají. Vstupujeme do veku podnikateľstva a inovácií. Namiesto čiastočných inovácií jednotlivých komponentov produktov, procesov a služieb sa konkuruje inováciám celých podnikateľských modelov.
Profesor Jiří Marek, konštruktér obrábacích strojov, ktoré sa vyvážajú do celého sveta, zdôrazňuje dva smery zmien. Tým prvým je stále sa meniaci dopyt. Kedysi dokázal zákazník čakať na výrobok aj dva roky. Dnes však firmy musia vytvárať rýchle siete na individuálne obslúženie zákazníka. Druhým smerom je vedieť zachytiť vývoj, ktorý sa odohráva nielen v strojárstve, ale aj v príbuzných odboroch. Veľké zmeny nastupujú v aplikácií nových materiálov, inteligencie, automatizácie a adaptability strojov. Prežijú firmy, ktoré si to uvedomia, pochopia, čo sa deje na trhu a budú rýchlo reagovať.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.