začiatkom septembra obletela Slovensko správa, že viac ako polovica našich učiteľov by žiakom odporučila sledovať dezinformačné médiá Hlavné správy a Zem a vek, pretože ich považuje za dôveryhodné.
Išlo o zistenia z prieskumu agentúry Focus pre projekt People2People. Prieskum vznikal v júni 2019 na reprezentatívnej vzorke 523 učiteľov druhého stupňa základných škôl.
Lektor kritického myslenia Ján Markoš si však myslí, že tento prieskum nebol interpretovaný správne a dal by sa urobiť lepšie.
„Učiteľov sa pýtali, ktoré médiá by ako hodnoverný zdroj informácií odporučili svojim žiakom. Som však presvedčený, že mnohí pedagógovia si mysleli, že ide o hlavné správy v televízii, a teda nevedeli, že ide o dezinformačné médium, nepoznali ho,“ vysvetľuje slovenský šachový veľmajster a autor manuálu kritického myslenia.
Odlišnú skúsenosť s učiteľmi má aj expertka na hybridné hrozby a dezinformácie Monika Masariková. Od roku 2017 pravidelne komunikuje so študentmi aj učiteľmi, pripravuje semináre pre pedagógov, organizuje diskusie na školách a rôzne projekty o dezinformáciách, falošných správach či kritickom myslení.
„Nesmieme žiakov odsudzovať ani za ich radikálnejšie postoje, treba im dať priestor, pretože izolácia ich potom môže posunúť k radikálom.“
„Spätná väzba od učiteľov bola taká, že chcú so žiakmi diskutovať o týchto témach. Čoraz viac sa dožadovali nadčasovej platformy, s ktorou by mohli pracovať aj potom, keď z ich školy odídeme. V súčasnosti totiž nemajú dostatok učebných pomôcok na vzdelávanie žiakov v oblastiach, akými sú napríklad dezinformácie alebo kritické myslenie, a sami sa v týchto témach necítia dostatočne odborne zdatní,“ hovorí riaditeľka Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI).
Odpoveďou na požiadavky učiteľov má byť aj nový e-learningový kurz s názvom „Nenaleť: dezinfo a extrém“. Jeho vznik podporilo Ministerstvo spravodlivosti SR aj Veľvyslanectvo USA na Slovensku a už teraz je kurz voľne dostupný pre verejnosť na webovej stránke
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.