hackovať sa dá čokoľvek a mnohé zlepšenia, ktoré sa v živote ľudí implementovali, boli v istej fáze označené ako bláznovstvo. Hackovať alebo zlepšovať môžeme čokoľvek a vývoj a priestor na progres nikdy nie je ukončený. Podľa biohackera Juraja Bednára môžeme hackovať počítačové systémy, vtedy sa snažíme prísť na bezpečnostné zraniteľnosti, aby etickí hackeri zabránili „zlým“ hackerom nabúrať sa do systému, poškodiť ho alebo zneužiť či odcudziť dáta. No hackovať môžeme aj naše životy (tzv. lifehacking), prípadne upgradovať naše telo a myseľ (biohacking).
nová podoba snahy starej ako ľudstvo
Pripomína vám to niečo? Napríklad antický koncept kalokagatie. Ale vylepšiť človeka, o to sa snažia náboženstvá, filozofie, zdravotné prístupy a ich kombinácie už celé veky. Vytvoriť nového, lepšieho jedinca je cieľ, ktorý pomenúvajú rôznymi menami. Kresťanstvo, joga, budhizmus, všade tam figuruje snaha vylepšiť jedinca, ba dokonca urobiť ho aj zdravším, výkonnejším či úspešnejším.
Takže koncept biohackingu nie je až taký nový ani revolučný. Len dnes mu doba poskytuje oveľa lepšie možnosti a umožňuje mu fungovať mimo hraníc náboženstiev, mysticizmu, filozofií či konkrétnych lifestylov. Biohacker môže byť pokojne kresťan alebo budhista alebo agnostik alebo ateista. Biohacker môže uznávať filozofa, aký mu najviac vyhovuje.
Lebo biohacking nie je ani náboženstvo, ani filozofia. Je to snaha dostať zo seba to najlepšie, vyladiť svoju osobnosť a svoje fungovanie na maximum – a toto vyladené „ja“ potom môžete dať do služieb spoločnosti, poznávania, vedy... alebo „len“ sebarealizácie.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.