do dvojdňového „maratónu nápadov“ sa mohli zapojiť nielen technologickí nadšenci, ale ktokoľvek s chuťou riešiť problémy, ktoré so sebou priniesol koronavírus – od developerov, dizajnérov či medikov, až po inžinierov a účtovníkov.
Počas víkendového hackathonu, najväčšieho v dejinách Slovenska, vzniklo vyše dvadsať projektov zameraných na zmiernenie dopadov koronakrízy v oblasti zdravotníctva či spoločnosti.
Odborná porota si všímala najmä dopad návrhov na spoločnosť, ich udržateľnosť, originálnosť či možnosť rýchleho uvedenia do praxe. Podľa toho projekty aj hodnotila.
Hack the Crisis Slovakia/Koláž .týždeňAj takto medzi sebou komunikovali účastníci a účastníčky hackathonu, v rámci ktorého riešili problémy a výzvy, ktoré so sebou priniesla pandémia COVID-19.
ako pomôcť lekárom a sestrám
Víťazom sa stal projekt Smart Triage. Ide o aplikáciu, ktorá by mohla nahradiť vstupné dotazníky v nemocniciach pre ľudí s podozrením na ochorenie COVID-19.
Dnes, počas pandémie koronavírusu, musí pacient pred vstupom do nemocnice vyplniť a podpísať dotazníky, s pomocou ktorých potom zdravotníci vyhodnocujú riziko nákazy. Takto sú však zdravotníci dlhšie v kontakte s potenciálne infekčným pacientom, ktorý sa medzitým dotýkal papierov, pera či ďalších predmetov.
Zdravotník preto musí daný materiál dezinfikovať, čím sa predlžuje čas, ktorý mohol venovať starostlivosti o ďalších pacientov. Podstatou novej aplikácie je urýchliť a uľahčiť tzv. triáž, prvotné zhodnotenie stavu pacienta, a to tak, aby sa minimalizoval kontakt zdravotníka s potenciálne nakazenými osobami. Zvýši sa nielen efektivita práce, ale aj bezpečnosť pacientov.
„Vďaka aplikácii Smart Triage, čo v podstate znamená ‚inteligentná triáž‘, by pacient vyplnil dotazník vo svojom smartfóne a nemusel by dlho čakať v rade s ostatnými. Zdravotnícky personál by potom už len zoskenoval dáta (osobné údaje, symptómy a epidemiologickú anamnézu) v podobe QR kódu a vyhodnotil riziko infekcie, teda či má pacient podozrenie na ochorenie COVID-19 alebo nie,“ vysvetľuje jeden z autorov víťaznej aplikácie Vasil Kostin. Je študentom 3. ročníka všeobecného lekárstva 3. Lekárskej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe.
Ak by pacient podľa vstupného dotazníka nemal podozrenie na nákazu, môže pokračovať ďalej na oddelenie, ktoré chcel pôvodne navštívit.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.