všetko sa to začalo v jeden decembrový večer roku 1950, keď sa v elegantnom apartmáne vysoko nad Park Avenue na Manhattane stretli dvaja ľudia. Štíhla staršia žena a muž v najlepších rokoch. Žena v čase stretnutia už prekročila sedemdesiatku a jej kedysi krásne červené vlasy dávno zbeleli. Muž bol o viac než dvadsať rokov mladší, mal tmavé fúzy a neposlušné prešedivené vlasy. Žena sa volala Margaret Sangerová a je považovaná za jednu z najväčších bojovníčok za kontrolu pôrodnosti a plánované rodičovstvo. Ani jedno, ani druhé však nebolo možné bez jednoduchého spôsobu antikoncepcie. Nielen jednoduchého, ale aj stopercentne účinného a navyše takého, ktorý by mala pod kontrolou žena. Pomôcť v tom mal muž, s ktorým sa práve stretla: Gregory Pinkus, vedec s vysokým IQ a kontroverznou povesťou.
Rozhovor v ten večer bol pomerne dlhý. Margaret Sangerová si však pozvala Gregoryho Pincusa najmä na zodpovedanie jedinej otázky: Je jednoduchá a spoľahlivá ženská antikoncepcia vôbec možná? Muž po krátkom zamyslení odpovedal s krátkym pokývaním hlavy: Myslím, že áno. Dodal, že si to vyžaduje ešte dlhý a náročný výskum, ale principiálne to možné je. Fajn, znela odpoveď dámy. Tak začnime hneď teraz.
hrdý Goody
Práce Gregoryho Goodwina Pincusa, alebo „Goodyho“, ako ho volali kamaráti boli v tom čase už pomerne známe. Boli však nielen známe. Považovali ich aj za kontroverzné. Jeho meno sa objavovalo nielen na stránkach vedeckých časopisov, ale aj v dennej tlači. Priaznivci ho považovali za cteného vedca, oponenti ho prirovnávali k Frankensteinovi. Goody Pincus sa totiž zaoberal umelým oplodnením.
S prvými pokusmi začal v 30. rokoch minulého storočia na králikoch. Zaujímalo ho, ako hormóny vplývajú na ich reprodukčný proces. Študoval oplodnenie a vývoj vajíčok a zakrátko, v roku 1934, bol schopný celý proces oplodnenia a raného vývoja plodu „simulovať“ mimo tela matky, v skúmavke. Keď následne umelo vzniknuté embryo vložil do maternice králičej samičky, tá ho donosila a malého králika aj porodila. Bolo to prevratný objav – a Gregory Pincus ho aj patričným spôsobom prezentoval na verejnosti. Už zakrátko sa v dennej tlači objavili rozsiahle články s titulkami, ako Králiky zrodené v skle a Fľaše ako matky. Ten druhý sa objavil po jeho vyhlásení, že podobný úspech raz zopakuje aj u ľudí. Goody bol, skrátka, na svoje výsledky hrdý a hrdo ich aj prezentoval. Páčilo sa mu, keď ho považovali za akéhosi „biologického Edisona“.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.