vtedy sa sformovala generácia aktivistov, ktorí si neskôr sadli za okrúhly stôl a následne zohrali kľúčovú úlohu v demokratickom Poľsku. Bez augustových porozumení a Solidarity, ktorá vznikla na ich základe, by sa 4. júna 1989 neuskutočnili voľby.
Skutočnosť, že Solidarita bola legalizovaná 31. augusta 1980 bola významná z troch dôvodov. Po prvé bol to signál, že komunizmus nie je večný. Predtým sa tento systém zdal neprekonateľný; nikto si nevedel predstaviť alternatívu.
Po druhé, Solidarita doviedla vznik nového povojnového Poľska. Ukázala, že okrem komunistického štátu, existuje aj poľské spoločenstvo, ktoré sa s ním neidentifikuje.
Po tretie, Solidarita doviedla, že v Poľsku funguje skutočná občianska spoločnosť, ktorá skutočne diskutuje o svojich hodnotách a smeroch rozvoja. Solidarita tieto diskusie umožnila.V Poľsku sa nasledujúce generácie opozičníkov poučili od starších, ktoré protestovali skôr.
Takéto skúsenosti tvoria v situácií, kedy je podstatná spolupráca a budovanie neformálnych vzťahov, veľmi cenný kapitál. Samotné štrajky neboli len protestom, ale aj formou budovania nového hnutia, tvorenia nových štruktúr. Práve to bolo najpodstatnejšie v auguste 1980 v gdanských lodeniciach. Štrajky by sa nemali považovať iba za vzburu proti komunistickej vláde. Bol to tiež príklad dlhodobého myslenia a nastolenia hnutia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.