Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako sa cestovalo v stredoveku a aké paralely s dneškom vieme nájsť

.patrik Pastrnak .spoločnosť .história

Pre historika zaoberajúceho sa cestovaním v stredoveku a ranom novoveku je doba covidová nesmierne zaujímavá. Dualita „tu“ a „tam“ sa stala omnoho viac výraznou a hmatateľnou. A vzťah mnohých dnešných ľudí k cestovaniu v niečom pripomína stredovek.

Ako sa cestovalo v stredoveku a aké paralely s dneškom vieme nájsť THE PRINT COLLECTOR/ALAMY/PROFIMEDIA Jeden z najslávnejších stredovekých cestovateľov Marco Polo so svojím otcom a strýkom na začiatku cesty do Ázie v roku 1271 v Benátkach na manuskripte z 15. storočia.

posledné roky boli zlatým vekom cestovania. COVID-19 tomu urobil zo dňa na deň koniec. Svet v pohybe sa skoro naraz zastavil a každý presun na dlhšie vzdialenosti sa stal niekoľkonásobne ťažším. 

Karanténne opatrenia nám umožnili uvedomiť si skutočnú diaľku každého kilometra či reálnosť hraníc, ktoré v posledných rokoch znamenali viac čiaru na papieri než na zemi. 

 Karanténa však so sebou nepriniesla len obmedzenie voľného presunu ľudí, ale i napätie medzi mobilitou a stabilitou: ľudia zdržiavajúci sa doma, respektíve v jednej krajine, obviňovali ľudí cestujúcich do zahraničia z toho, že svojou ľahkovážnosťou k nim zavliekli nákazu.

Pri zavádzaní povinnej štátnej karantény sa v nejednej facebookovej diskusii dali dočítať komentáre typu „Nikto vás nenútil cestovať tam a tam, tak sa teraz nesťažujte, my sa len bránime." Zahraniční turisti, dovtedy tak žiadaní, sa stali neželanými osobami. 

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite