keď sa v piatom storočí rozpadlo impérium Rímskej ríše, osud dejín v Európe do svojich rúk postupne preberali germánske a slovanské kmene. Zatiaľ čo králi a rytieri bojovali o nadvládu nad starým kontinentom, zásadné zmeny v manželskej a rodičovskej politike začala zavádzať kresťanská cirkev. Vysokí cirkevní hodnostári a pápeži vtedy ešte netušili, čo sa im podarilo odštartovať.
S touto zaujímavou a ambicióznou tézou prišiel antropológ a vedúci Katedry ľudskej evolučnej biológie vyučujúci na Harvarde Joe Henrich. Ten sa preslávil knihou The Secret of Our Success: How Culture Is Driving Human Evolution, Domesticating Our Species, and Making Us Smarter (Tajomstvo nášho úspechu: Ako kultúra vedie ľudskú evolúciu, domestikuje naše druhy a robí nás chytrejšími), v ktorej háji názor, že nie gény alebo geografia predurčila ľudstvo na úspech, ale kultúra. Generáciami a stáročiami hromadené poznatky a normy správania – teda kultúra – znamenali, že z primitívnych tlúp sme to dotiahli až do veľkomiest a letov na Mars.
čudní ľudia
V septembri mu vyšla nová kniha s názvom The WEIRDest People in the World: How the West Became Psychologically Peculiar and Particularly Prosperous (Najčudnejší ľudia na svete: Ako sa Západ stal psychologicky zvláštnym a obzvlášť prosperujúcim).
Keď hovoríme o Západe, na mysli máme najmä vyspelé demokratické oblasti ako Severná Amerika, Európa či Austrália. Pre ne Henrich zaviedol skratku WEIRD. Tá znamená West – západní, Educated – vzdelaní, Industrialized – industriálni, Rich – bohatí, Democratic – demokratickí. Správajú sa a aj vnímajú svet inak ako, povedzme, ľudia pochádzajúci z Ázie či Afriky.
Okrem rozdielneho dejinného vývoja krajín Západu a zvyšku sveta sa rozdiely zakorenili aj v inej psychológii. Medzi takzvanými WEIRD ľuďmi a ostatnými panujú podľa Henricha rozdiely vo vnímaní sveta. Napríklad neosobné vnímanie ostatných ľudí spôsobuje, že viac veria cudzincom alebo kooperujú s anonymnými osobami. Druhým znakom je vysoký stupeň individualizmu. Ďalším analytické rozmýšľanie oproti holistickému zmýšľaniu.
Henrich odlišné rozmýšľanie ilustruje na príklade: Predstavte si, že osoba A kričí na osobu B. Analytické rozmýšľanie z toho vyvodí, že osoba A je nahnevaná, zatiaľ čo holistické rozmýšľanie bude trápiť vzťah medzi osobou A a B.
Kde sa zobralo toto rozdielne vnímanie sveta obyvateľov Západu a ostatných krajín a kde sú korene súčasnej vyspelosti a bohatstva Západu?
revolučná cirkev
V novej knihe rozvíja tézu, že ľudia zo západných, vzdelaných, industriálnych, bohatých a demokratických štátov sa psychologicky adaptovali na iné inštitúcie a na iné spoločenské normy a vzorce správania súvisiace s pôvodom, manželstvom či bydliskom.
A tu sa dostávame ku kľúčovej otázke. Kde sa vzali tieto inštitúcie a kto ich formoval? Kto zakázal, aby sa mohli sobášiť iba nepríbuzné osoby? Kto zaviedol zmeny v rodičovsko-manželskej politike?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.