celá polemika má svoj začiatok, ktorý sa skrýva v schopnosti ľudského mozgu hľadať informácie, vyhodnocovať ich a následne sa podľa toho riadiť. Preto kľúč k záhade „nájdi správne riešenie“ sa nachádza najprv v schopnosti pochopiť,, ako uvažujeme a ako sa rozhodujeme.
Je dôležité potvrdiť, že tento proces je v psychológii už nejakú dobu celkom dobre zmapovaný a jednotlivé zákonitosti platia nezávisle od individuálneho priania či chcenia. Jeho autori boli už na začiatku milénia ocenení Nobelovou cenou, takže o výpovednej hodnote netreba hovoriť viac.
výzva k správnemu úsudku
Moderné ľudstvo už niekoľko mesiacov bojuje proti SARS CoV-2, vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19. Dajme bokom svet medicíny, pretože v boji proti tomuto neviditeľnému nepriateľovi by sme mali rozpoznať naše skryté kognitívne predsudky.
Kognitívne predsudky sú systematické chyby v myslení, ktoré ovplyvňujú to, ako robíme rozhodnutia a úsudky. Pandémia COVID-19 odhalila tieto predsudkyv plnej nahote. Je viac ako dôležité o tom viesť verejnú debatu, pretože práve kognitívne predsudky nás často vedú k iracionálnemu správaniu, ako sme napríklad zažili s hromadením toaletného papiera alebo obrovským zásobovaním sa trvanlivými potravinami.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.