do bratislavského Digital parku v utorok 1. decembra napochodovali desiatky kukláčov so samopalmi. Na šiestom a siedmom poschodí, kde sídlia šéfovia skupiny Penta, hľadali dokumenty o kauze Gorila. Neskôr priviedli aj Jaroslava Haščáka, ktorého predtým zadržali.
Jaroslav Haščák vraj totiž kúpil od bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša nahrávku odpočúvaní bytu na Vazovovej. Polícia podrobnosti z vyšetrovania nateraz nezverejnila. Haščákovi právnici tvrdia, že ide o účelové trestné stíhanie za staré skutky. On sa napriek tomu vzdal všetkých výkonných funkcií v Pente, spolumajiteľom však stále zostáva a avizuje, že použije všetky právne prostriedky na svoju ochranu.
„Jaroslav Haščák ... zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša. Podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu,“ píše sa v stanovisku Penty, ktoré zaslal médiám jej hovorca Martin Danko.
Ako sa ukázalo počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktoré prinieslo zásadný posun aj v kauze Gorila, zvuk z Gorily sa pred rokmi zo sveta zniesť nepodarilo.
byt Gorily
Vedúci analytického oddelenia SIS Peter Holúbek si v roku 2005 všimol, že pred domom na Vazovovej ulici v Bratislave, kde býval, často parkujú limuzíny politikov a vplyvných podnikateľov. Byt vedľa Holúbeka vlastnil bývalý ochrankár a podnikateľ Zoltán Varga, ktorého pre jeho vzhľad prezývali Gorila.
JAKUB KOTIAN/TASR1. december 2020 Bratislava: Zásah špeciálnych jednotiek polície v sídle finančnej skupiny Penta. Uprostred eskorty kráča do svojej firmy jej bývalý výkonný riaditeľ a spolumajiteľ Jaroslav Haščák. Je podozrivý z rozsiahlej trestnej činnosti, za ktorú mu hrozí niekoľko desiatok rokov väzenia.
SIS v tom istom roku požiadala o odpočúvanie tohto bytu. Krajský súd Bratislava súhlasil. Ústavný súd po rokoch na návrh majiteľa bytu Zoltána Vargu rozhodol, že odpočúvanie bolo nelegálne, lebo nebolo dostatočne zdôvodnené.
Z odpočúvacej operácie SIS robil Holúbek zápisy. Hlavnou postavou je Jaroslav Haščák, ktorý sa podľa záznamov stretával napríklad s vtedajším ministrom hospodárstva vlády Mikuláša Dzurindu Jirkom Malchárkom (ANO) či predsedníčkou výkonného výboru Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou (nom. SDKÚ-DS). Obsahom rozhovorov boli privatizácie, ich údajné manipulovanie a následné vyplácanie provízií.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.