názorov, že lockdowny, teda veľké utlmenie ekonomickej aj spoločenskej aktivity, nefungujú, je mnoho. Najčastejšie sa objavuje argument, že uzatvorenie krajiny udusí nielen vírus, ale aj živobytie mnohých ľudí s mnohými negatívnymi následkami. Tým pádom by zamýšľaný liek pôsobil zároveň aj ako jed.
Pribúdajúci výskum však môže naznačovať opak. Lockdowny fungujú a krajinám, ktoré sa k nim odhodlali pristúpiť skôr, sa aj darilo lepšie, tvrdia ekonómovia Phillip Alvelda, Thomas Ferguson a John Mallery. „Naša štúdia demonštruje, že lockdowny fungujú a ukazuje, že aj ostatné opatrenia dokážu spomaliť a dokonca potlačiť koronavírus,“ píšu odborníci pod hlavičkou Institute for New Economic Thinking.
fungujú
Štúdia tvrdí, že za obdobie prvých desiatich mesiacov pandémia zbierania dát sa vyvrátilo tvrdenie, že lockdowny nefungujú. Doslova píšu, že „vyhlásenia proklamujúce zbytočnosť lockdownov sú teraz preukázateľne nepravdivé“. Ďalej ekonómovia píšu, že „prísne lockdowny fungujú a fungujú rýchlo, do 4 - 6 týždňov. Nielen potláčajú, ale aj prakticky eliminovali vírus v Austrálii, na Novom Zélande a na Islande, ako aj v Číne, Kórei a na Taiwane.“
Prečo by mali fungovať? Jednoducho obmedziť ekonomické škody sa dá iba tak, že obmedzíme samotný vírus. Desiatky experimentov uskutočnených v rôznych krajinách po celom svete podľa trojice ukazujú, že žiadna krajina nemôže zabrániť ekonomickým škodám bez toho, aby sa najskôr zaoberala pandémiou, ktorá ich spôsobuje, píšu ekonómovia.
Tvrdia, že krajiny, ktoré sa rýchlo zamerali najskôr na opatrenia na zmiernenie pandémie, sa teraz postupne otvárajú a ich ekonomiky rastú. Väčšina krajín, ktoré uprednostnili posilnenie svojich ekonomík a odolávali, obmedzili alebo predčasne obmedzili intervencie na kontrolu pandémie, dnes čelia nekontrolovateľnej miere nákazy a bezprostrednému lockdownu.
Svoje tvrdenia podopierajú aj grafom a dátami. „Ak stále veríte, že krajina môže nejako stimulovať a oživiť ekonomiku bez toho, aby sa najskôr zaoberala pandémiou - inými slovami vymení životy stratené kvôli covidu za živobytie, ktoré by sa prepadlo kvôli lockdownu - zvážte nasledujúci graf.“
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.