peterson je známy svojim konzervatívnym pohľadom na viacero spoločenských otázok. Kritizuje politickú korektnosť či genderové témy. Podľa toho je aj hodnotený. Publicisti a intelektuáli na pravici ho chvália, tí na ľavici zase vehementne kritizujú.
Z pravice sa ozývajú hlasy, ktoré ho označujú ako bojovníka v prvej línii kultúrnych vojen, ktorý sa nebojí hlásať pravdy, ktoré liberálno-ľavicový establišment v médiách a verejnej mienke dávno zavrhol. Ako člena intelektuálneho zoskupenia, ktorý učí chlapcov, aby si po sebe upratali posteľ a stali sa mužmi. Ako kazateľa, ktorý mužom v mori hodnotového relativizmu dá kompas a ukáže im smer cesty.
Z ľavice je zase počuť, že Peterson je šarlatán, mystik fašizmu, youtubový filozof s pár lacnými a banálnymi self-help radami, ktorý hlása tvrdé konzervatívne či dokonca bigotné názory. Pripisujú mu tiež vinu za to, že sa stal symbolom takzvanej alt-right scény, teda voľného zoskupenia ľudí s radikálne pravicovými názormi.
Peterson pred pár rokmi obiehal so svojimi prednáškami vypredané európske sály. Jeho prvá kniha s názvom 12 Pravidiel pre život predala vyše päť miliónov výtlačkov, bola preložená do viac ako 50 jazykov a dokonca aj do slovenčiny.
Na YouTube má vyše tri a pol milióna odberateľov. Jeho kanál ponúka veľa rozhovorov s rôznymi osobnosťami, ktoré podľa neho veľké americké médiá a noviny neoslovujú. Pozval si ho tiež známy podcaster Tim Ferris a za tri týždne ich debata nazbierala vyše milión pozretí.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.