štúdium sv. Pavla je jednou z celoživotných tém a vášní N. T. Wrighta. Jeho výskum sa pôvodne zaradil do prúdu „novej perspektívy“, ktorú zviditeľnili najmä E.P. Sanders a J. Dunn v kontraste k tradičnému prístupu k pavlovskej teológii, ako nám ju odovzdávali protestantskí a katolícki reformátori od 16. storočia. Zdá sa však, že Wright už aj „novú perspektívu“ prerástol, pretože priniesol vlastné pohľady a vidí ďalej ako vykladači pred ním práve preto, lebo stojí na ich pleciach, ako rád pripomína.
V jeho pavlovských štúdiách sa naplno prejavila dôležitosť hlbokého poznania a organického prepojenia troch oblastí: biblickej gréčtiny, novozmluvnej teológie a historického kontextu judaizmu druhého chrámu v širšej grécko-rímskej kultúre prvých storočí po Kr. Komentátori sa zhodujú, že jeho akademické životné dielo na túto tému, najmä knihu Paul and the Faithfulness of God (vyše 1 700 strán!), budú generácie teológov študovať v nasledujúcich storočiach vedľa Augustína, Akvinského, Luthera či Bartha. Pre nás, laickú verejnosť, našťastie Tom Wright napísal o Pavlovi veľmi čitateľné životopisné dielo s prostým názvom: PAVOL. Nedávno zosnulý rabín Jonathan Sacks povedal, že kniha je „fascinujúcou výpravou do Pavlovej mysle, na ktorú nás pozýva jeden z najväčších teológov dnešných čias.“
Ľudská kultúra sa až donedávna vyvíjala rýchlosťou, ktorá zodpovedala rýchlosti tvorby ľadovca. My ľudia modernej doby, zvyknutí na náhle zmeny a dramatické zvraty, si potrebujeme pripomínať, že svet bol iný. Veci šli dopredu pomaly a postupne. Veľké vynálezy, ktoré prudko menia ľudský život k lepšiemu alebo horšiemu – vynález kolesa, kníhtlače, pušného prachu či internetu –, sú v skutočnosti zriedkavé.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.