možno cynická dilema, či zachraňovať životy, alebo ekonomiku nemusí byť ani tak dilema. Rovnako nemusí byť dilema, či pri boji s vírusom sa treba zamerať na verejné zdravie, ekonomický rast či občianske slobody.
bez dilemy
Hovoria o tom výsledky, ktoré boli publikované v článku známeho zdravotníckeho magazínu The Lancet. Jeho autori sa pozreli na to, ako sa počas prvých 12 mesiacov pandémie darilo štátom združeným v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v dvoch ukazovateľoch – v počte úmrtí na covid, ekonomickom raste a miere obmedzovanie občianskych slobôd.
Krajiny rozdelili do dvoch skupín.
Prvú tvorili štáty s prísnymi protiepidemickými opatreniami zameranými na „elimináciu“. Slovami autorov článku v Lancete „krajiny, ktoré konzistentne cielili na elimináciu opatreniami, ktoré mali čím skôr zastaviť šírenie vírusu. Sem zaradili krajiny ako Austrália, Island, Japonsko, Nový Zéland a Južná Kórea.
Druhú skupinu tvorili štáty s protiepidemickými opatreniami zameranými na zmiernenie vírusu, teda „mitigáciu“ (mitigation). Slovami autorov: „opatreniami s postupnou intenzitou a cieleným spôsobom obmedziť počet prípadov tak, aby sa nepreťažili zdravotnícke systémy.“ Zaradili sem aj Slovensko.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.