poľnohospodári sa prispôsobili právnym podmienkam, ktoré boli nastolené. Nie poľnohospodári sa rozhodli, že do minerálnych palív sa budú primiešavať biopalivá. Nie poľnohospodári stanovili, aká bude výkupná cena a politika za elektrinu z bioplynových staníc. Podobne to bolo aj počas prvej Ficovej vlády, keď sa najvýnosnejšou plodinou stali slnečné kolektory.
Na vyprodukovanie 1 MWh elektrickej energie z bioplynovej stanice je potrebných cca 250 ha kukurice. Na Slovensku majú bioplynové stanice kapacitu 103 MW. Väčšina z nich namiesto zhodnotenia odpadu zhodnocuje silážnu kukuricu. Teda na výmere 26 000 hektárov už neprodukujeme potraviny.
podpora štátu je rovnaká tak či onak
Dalo by sa to však robiť aj inak. Možno o niečo náročnejším, no v každom prípade prijateľnejším spôsobom. Silážnou kukuricou by sa nakŕmil dobytok, z ktorého by sa vyprodukovalo mäso a mlieko, a hnoj a hnojovicu by sme ešte zhodnotili v bioplynovej stanici. Tento systém však druhá Ficova vláda zastavila. Vyhoveli tak veľkým investorom, ktorí sa nechceli trápiť s chovom dobytka a namiesto toho si vylobovali, že budú produkovať len energiu s garantovaným ziskom, ktorá je štedro dotovaná aj z rezortu poľnohospodárstva.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.