programom jeho činnosti nie je len pripomenutie a uctenie obetí. Tlačová správa deklaruje aj potrebu „objavovať príčiny, ktoré viedli k neľudskému zaobchádzaniu s občanmi tejto krajiny“. A, samozrejme, poskytovať informácie a pomáhať so vzdelávaním v tejto oblasti. Tento čin si sám osebe zaslúži pripomienku a propagáciu. Výzva, ktorú nám tlmočí, je však aj výzvou na ďalšiu samostatnú reflexiu, ak má byť činnosť otvoreného múzea úspešná.
poukázať na podstatu
Komunizmus a v širšom zmysle totalitné ideológie, hnutia a režimy totiž nie sú len muzeálnymi exponátmi. Totalitná minulosť je stále v živej pamäti, hoci niektoré jej vývojové fázy a podoby už zastiera čas. Jej rezíduá zostávajú v mnohých prípadoch nespracované a neuvedomené. A takéto rezíduá môžu metastázovať.
V otváracích príhovoroch táto správa zaznela viackrát. A viackrát bol naznačený spoločný pôvod a podstata fašizmu a komunizmu. Košický gréckokatolícky eparcha, arcibiskup Cyril Vasiľ, sa zmienil o rôznych predstavách, zakladajúcich snahy revolučne meniť svet a stvoriť nového človeka mocenským donútením. Takéto predstavy, ktoré neváha nazvať heretickými, okrem iného vychádzajú z chybného pohľadu na ľudskú prirodzenosť. Túto tézu pokladám za dôležitú, vlastne kľúčovú.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.