Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Varšavské povstanie: Kľúč k pochopeniu histórie Varšavy, Poľska aj Európy

.paweł Ukielski .spoločnosť .história

Dňa 1. augusta 1944 vo Varšave odbila Hodina „W”. Začalo sa Varšavské povstanie – jedna z najdôležitejších udalostí v histórii Poľska v 20. storočí.

Varšavské povstanie: Kľúč k pochopeniu histórie Varšavy, Poľska aj Európy UNIVERSAL HISTORY/GETTY IMAGES Skupina povstalcov bojujúcich proti fašistickej presile v uliciach Varšavy v lete roku 1944.

prvého augusta 1944 o 17.00 sa do boja s Nemcami postavilo 25 000 vojakov Krajinskej armády a iných jednotiek. Aj napriek nemeckej presile a nepriateľskej ľahostajnosti Sovietov zle vyzbrojení povstalci viac ako dva mesiace nezištne bojovali proti totalitnej vojnovej mašinérii nacistického Nemecka. Počas 63 dní bojov sa povstalcom podarilo dobyť veľké územia mesta a spôsobiť nepriateľovi vážne straty. Žiaľ, na základe rozhodnutia Stalina o pozastavení sovietskej ofenzívy na západ, a nedostatku akejkoľvek pomoci z východného brehu Visly poľské orgány boli nútené  podpísať „Dohodu o ukončení bojových činností vo Varšave“.

Počas týchto dvoch mesiacov bola Varšava slobodným Poľskom s legálnymi vládnymi orgánmi, verejnou  správou, armádou a so všetkými atribútmi samostatného štátu. Bol to moderný a demokratický štát – v extrémnych podmienkach ťažkého mestského boja boli vydané dve „Zbierky zákonov“, ktoré tvorili právny rámec pre národné civilné orgány a pripravovali systematické základy slobodného štátu po vojne. V povstaleckej Varšave bolo publikovaných viac ako 100 titulov novín všetkých politických smerov a kino „Palladium“ premietalo filmové kroniky dokumentujúce udalosti.

„Príklad Varšavského povstania  ukazuje, že na vojne sa zúčastnili tri strany, a nie, ako sa zvyčajne hovorí (najmä na Západe) – dve (dobro a zlo).“

Obyvatelia hlavného mesta privítali vypuknutie Povstania s nadšením – po piatich rokoch krutej okupácie bolo mesto slobodné. V uliciach sa objavili stovky bielo-červených vlajok a z reproduktorov sa ozývali poľské piesne. Varšavskí civilisti zložili mimoriadne náročnú skúšku – podporovali bojovníkov a mimoriadne disciplinovane organizovali aj život veľkého mesta – na sídliskách vznikali výbory, sociálne kuchyne a rozkvital kultúrny a náboženský život. Obyvateľov Varšavy z augusta a septembra 1944 možno určite nazvať občianskou spoločnosťou. V roku 1944 nikto v Poľsku nepovažoval Povstanie za miestnu udalosť – obyvatelia iných miest sa stotožňovali s bojovníkmi a poskytovali ďalekosiahlu pomoc obyvateľom Varšavy, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite