domáci epidemiológovia majú luxusné postavenie, nové varianty vandrujúce po svete k nám prichádzajú vždy o čosi neskôr. Ich putovanie po slnkom rozpálenej krajine je veľmi komótne a dáva nám dostatok času na hútanie nad vhodnými opatreniami. Naviac máme k dispozícii trendy z iných krajín, ktoré nám napovedia, čo nás čaká a čo nás asi neminie.
Našou školou života sú v posledných mesiacoch krajiny ako Izrael, Veľká Británia či Spojené štáty. Krajiny s vysokou mierou očkovania a famózne organizovaným zberom medicínskych dát nám prinášajú informácie o benefitoch, ale aj o slabinách očkovacej stratégie. Vakcína nie je zázračným riešením, ale dokáže spomaliť šírenie vírusu a zabrániť ekonomickým škodám. Nie však tým, ktoré spôsobujú politici svojím babráckym prístupom. Na tie je aj vakcína prikrátka.
Azda najväčšou prekážkou pri zvládaní pandémie je samotná demokracia.
V ostatných mesiacoch sa ukázalo, že demokracia môže chrániť akýkoľvek názor, a to aj napriek tomu, že môže prinášať vážne ekonomické problémy a spôsobovať smrť zraniteľných jedincov. Možno sa raz dočkáme aj celonárodného referenda o zrušení povinného očkovania. Ten čas sa už podozrivo blíži.
naozaj potrebujeme tretiu dávku?
Témou tohto leta sa stala tretia dávka. Všetci o nej s veľkou chuťou rozprávajú, avšak bez toho, aby sa pozreli faktom pod pazúriky. Azda nikoho neprekvapí, že protilátky časom klesajú a už vôbec nie to, že klesajú podstatne rýchlejšie u starších ľudí. Starnutie imunitného systému so sebou prináša rozmanité poruchy. Podobá sa autu, ktorému práve vypršala záručná doba – nie všetko sa krúti podľa očakávania.
Trojka je rozprávkové číslo, Tri vlasy deda Vševeda, Tri oriešky pre Popolušku, Traja mušketieri... Tri dávky vakcín nie sú ničím prekvapivým ani v imunológii. Očkovacie schémy našich malých ratolestí sa len tak hemžia trojdávkovými vakcínami. Vylaďovanie imunitnej odpovede je kľúčom k úspešnej prevencii. V prípade vírusov nás vakcíny chránia po celý život, hoci aj to je relatívne. Baktérie nám robia o čosi väčšie starosti, tam musíme imunitný systém raz za 15 rokov precvičiť, aby nezaspal na vavrínoch. Baktérie majú totiž jeden zlozvyk, produkujú toxíny v okamihu, ako si nájdu vhodného hostiteľa.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.