časť krajín upravila svoje pandemické semafory a sprísnila razanciu a rýchlosť zavádzaných opatrení. Už pri pár komunitných prípadoch delty zavádzajú prísne opatrenia a lockdowny. Nový Zéland, Austrália či čínsky Wu-chan, kde pred rokom a pol začala celá pandémia, sú príkladmi takéhoto prístupu.
Tvrdý lockdown je zaručený nástroj na zastavenie šírenia vírusu. Áno, závisí to od toho, do akej miery ľudia opatrenia rešpektujú a ako sú vynucované silovými zložkami, ale teoreticky je to najefektívnejší nástroj na zníženie počtu nakazených. Ale... delta mutácia je podľa dát z amerického CDC až o 60 percent nákazlivejšia ako britská alfa mutácia. Reprodukčné číslo (R0) môže dosiahnuť hodnotu až 9, čo ju radí medzi najagresívnejšie vírusy, aké poznáme. Pôvodná „wuchanská“ mutácia mala R0 2,5 a britská 4 až 5.
Vieme, že delta zvyšuje pravdepodobnosť hospitalizácie približne dvojnásobne. Úmrtnosť je ešte predmetom štúdií, ale už len zo zvýšeného reprodukčného čísla vieme, že v absolútnej mierke spôsobí delta aj výrazný nárast v úmrtiach. Prečo? Adam Kucharski z London School of Hygiene & Tropical Medicine používa pekný príklad. Ak si zoberiete 10 000 pozitívnych a máte vírus s R0 1,1 a úmrtnosť 0,8 percenta, tak za mesiac z nich zomrie približne 130. Ak by ste navýšili úmrtnosť o 50 percent, tak zomrie 195. Ak by ste však navýšili reprodukčné číslo o 50 percent, tak za mesiac zomrie až 980.
Okrem týchto desivých parametrov má variant o polovicu kratšiu inkubačnú lehotu (2-3 dni) a príznaky, ktoré sa často podobajú prechladnutiu z klímy alebo letnej alergickej nádche. Aj preto stačia len okamihy a vírus sa vie šíriť z osoby na osobu, často aj pri opatreniach, ktoré pri alfa mutácií epidemiologicky postačovali.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.