niečo sa zmenilo
Minulé leto sme žili sladký sen. Pandémia postupne utíchla a my sme mali tendenciu načúvať kritikom opatrení, aby sme otvorili krajinu dokorán. A potom prišla jeseň. Rýchle šírenie, zvyšujúce sa počty hospitalizovaných, narastajúci počet úmrtí. Pokiaľ sme vylaďovali terminológiu (úmrtie s covidom alebo na covid), krajina sa hermeticky začala zatvárať. Uplakané tlačové besedy ministra zdravotníctva boli len ďalším dôkazom beznádeje, v ktorej sme sa ocitli.
Za jeden rok sa, našťastie, veľa vecí zmenilo. Časť populácie prekonala infekciu, iní sa rozhodli ísť cestou preventívneho očkovania. Z hľadiska pripravenosti na nový variant SARS-CoV-2 dopadli najlepšie tí, ktorí sa rozhodli kombinovať oba prístupy. V ich prípade sme sledovali raketový nástup protilátkovej odpovede už po prvej dávke. Nemalá časť populácie je do istej miery pripravená na stretnutie s mierne obmeneným vírusom. Nielen z hľadiska imunitnej odpovede, ale aj z pohľadu mentálneho nastavenia. Ľahostajnosť sa zmenila na opatrnosť.
Dôležitým faktorom je aj zmena riadenia Ministerstva zdravotníctva SR. Nový minister už nemá strach z nepopulárnych rozhodnutí, nebojí sa vzoprieť nezmyselným politickým rozhodnutiam, načúva logickým argumentom. Vojenské velenie v čase pandémie je presne to, čo zdravotníctvo v časoch núdze potrebuje. A hoci nie všetky rozhodnutia sú v súlade s najnovšími vedeckými poznatkami, nové vedenie odmieta robiť patologické kompromisy, ktoré v minulosti roztáčali koleso nešťastia na plné obrátky.
zažeň starosti, pozri aká je krásna jeseň
Ako si v lete ustelieš, tak budeš počas jesene spať. Alebo ako si v lete ustrážiš cestovateľov, tak si to počas jesene môžeš dovoliť nechať krajinu otvorenú dokorán. Oproti minulému roku je cestovanie do zahraničia pod akou-takou kontrolou. Vypĺňanie formulárov nie je síce veľmi radostná aktivita, ale kontrola pohybu ľudí počas letných mesiacov je kľúčovým elementom v celej stratégií preventívnych opatrení.
Žiaľ, aj v tomto prípade môžeme doplatiť na laxný prístup kompetentných orgánov. Elektronický systém funguje v režime chvíľu slnečno, chvíľu zamračené. E-hranica má svoje lepšie a horšie dni, systém je občas náladový, niekedy jednoducho odmieta spolupracovať. Telefonická linka je štandardne preťažená a získať potrebné informácie si vyžaduje mytologickú trpezlivosť. Otázkou zostáva, koľko dovolenkárov to napokon vzdá a prekročí hranicu bez prihlásenia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.