v roku 2012 malo z verejných zdrojov zdravotníctvo k dispozícii 3,7 miliardy eur. V roku 2022 je to 6,4 miliardy eur. To je nárast o 73 percent, podstatne viac ako bol za toto obdobie rast ekonomiky (cca 27 percent), alebo rast miezd (zhruba 50 percent).
„To nie je zlé!“ vykríknete, až vás z toho výkriku poriadne sekne v krížoch. Tak, že musíte vyhľadať lekársku pomoc. A vtedy pochopíte, že niekde je predsa len problém.
legenda o čiernej diere
Fakt, že absolútne výdavky na zdravotníctvo dlhodobo stúpajú a zároveň sú všetci nespokojní, vedie niekedy aj nás analytikov k tvrdeniam o „čiernej diere“, kde bez stopy zmizne všetko, čo sa tam dostane. Jednoduché metafory sú chytľavé, ale na vysvetlenie situácie nestačia. Namiesto vesmírnych úkazov sa bavme o konkrétnych veciach.
Už 15 rokov nás rôzni predstavitelia vlády kŕmia príbehmi, ako za to môžu „miznúce“ zisky. Na túto tému sa popísali už tony papiera. Ja som o zisku na stránkach .týždňa písal toť v septembri, preto skočím rovno k skutočným dôvodom.
Po prvé, dopyt po kvantite aj kvalite zdravotníckych služieb u obyvateľov rastie. Stačí sa pozrieť, aký podiel tvorí sektor zdravotníctva na ekonomikách západných štátov a aký podiel tvorí u nás. Tento dopyt sa však vo veľkej časti zdravotníctva nemá ako finančne prejaviť. Vidíme to len tam, kde je jasný vzťah medzi peňaženkou spotrebiteľa a službou – stomatológia, niektoré služby v oftalmológii či kozmetická medicína. No väčšina zdravotníctva je financovaná odvodmi zo mzdy a platbami štátu, ktoré s dopytom spotrebiteľov nemajú žiadnu spojitosť. Okrem iného to vedie k tomu, že zdravotníckych pracovníkov to doslova odsáva tam, kde dopyt po nich je krytý finančnými prostriedkami. Teda buď mimo verejného sektora alebo do zahraničia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.