sú tu aj ďalšie dôvody, aby sme jej venovali novú pozornosť. Nielen ten, že rôzne „zaručené predpovede nadchádzajúceho konca“ sú pre niekoho predmetom zábavy, zimomriavok, zdrojom obáv či očakávaní. Sú nebezpečné, najmä ak si ich osvoja ideologické hnutia. Bližší pohľad ukáže, že určité ich prvky, deriváty či mutácie tvoria súčasť jadra moderných ideológií toho druhu, aký v 20. storočí zabil spodným odhadom 80 miliónov ľudí (aj to iba ak by sme brali do úvahy len ideologicky motivovanú genocídu a nie iné straty, ktoré s tým súvisia).
pokrok alebo návrat?
Zhodou okolností sme u nás v novembri dostali dve symbolicky sa prekrývajúce výročia: 7. november, pripomínajúci začiatok komunistického experimentu so skokom za hranice doterajších dejín, a 17. november – výročie rozchodu s týmto pokusom a návratu, takpovediac, „späť do dejín“, do nedokonalého, no slobodného života. Rozchod však nebol úplný a tiež ho od začiatku sprevádzali prežívajúce ilúzie o skoku do nového sveta, v ktorom môžeme naše staré problémy jednoducho škrtnúť.
Prelom tisícročí so svojou symbolickou, hoci z vecného hľadiska bezvýznamnou a poverčivou numerológiou dodal podobným špekuláciám novú motiváciu. Svetová finančná a hospodárska kríza na konci prvej dekády túto tendenciu ešte posilnila. A dnes, keď máme pandémiu a ako jej následok novú hospodársku krízu, hoci ešte nedozneli následky tej predchádzajúcej, sa aj rôzne proroctvá konca a nových zázračných začiatkov naďalej vyvíjajú. Nezdá sa, že by slabli. Zároveň vidieť náznaky oživenia ideologických hnutí, o ktorých sa donedávna mnohí domnievali, že patria do uzavretého kontajnera odpadkov 20. storočia.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.