to predstavuje aj príležitosť pre extrémistov a politických dobrodruhov. Pre nás by to však mala byť predovšetkým príležitosť vyjasniť si pojmy pre triezve porozumenie stavu, ktorému musíme čeliť. Nezaškodí obzrieť sa do minulosti a pripomenúť si isté medzičasom „zasunuté“ skutočnosti. Aj preto, že minulé situácie, hoci v obmenených podobách, sa môžu opakovať.
stará téma v novej dobe
Tak ako pri niekdajších hádkach okolo nášho vstupu do NATO, aj dnes v súvislosti s krízou okolo Ukrajiny sa na rôznych stranách vyťahujú „jadrové zbrane“ ako politicky použiteľná téma, psychologický a propagandistický nástroj, najčastejšie v službe nejakej protiatlantickej, protizápadnej či protiamerickej kauzy.
Strach z toho, že sa staneme skládkou jadrových zbraní alebo sa necháme zatiahnuť do veľmocenského súperenia, v ktorom sa staneme prominentným nukleárnym terčom, samozrejme, pôsobí. Pôsobí bez ohľadu na to, či tí, ktorí ho vyvolávajú, používajú racionálne argumenty, alebo len obvyklé manipulatívne postupy. Tak možno zneužívať strach na podporu politiky, ktorá vedie práve k stavu, v ktorom bude dôvod na strach a možné hrozby sa stanú akútnymi. Problém, ktorý poznajú psychológovia a psychiatri, tak možno vztiahnuť aj na roviny politického rozhodovania elít a psychológie davov: strach, vedúci k iracionálnemu, sebadeštruktívnemu správaniu.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.