ešte donedávna boli diskusie o deficite amerického federálneho rozpočtu totálnou deliacou čiarou tamojšej politickej scény. Okolo tejto hranice sa odohrávali slovné boje a siahodlhé blokačné prejavy zvané aj filibustre v Kongrese. Párkrát už bol zablokovaný celý federálny sektor s výnimkou toho najnutnejšieho, lebo fiskálne konzervatívni (či skôr fiskálne racionálni) legislatívci odmietali odhlasovať ďalšie bremeno dlhu. Vedeli, že dopadne na plecia ešte detných detí.
Dnes je situácia radikálne odlišná. Republikáni aj demokrati, fiskálni konzervatívci aj rozhadzovačníci sa spájajú pri hlasovaní za nové a nové programy štátnej pomoci, ktoré si vyžiadajú extrémne zvýšenie štátneho dlhu. Také, že by sa kvôli nemu ešte pred rokom filibustrovalo do úmoru či infarktu. Nuž, je tu korona.
len nie druhé Taliansko!
A dáva o sebe vedieť. USA na celkový počet infikovaných pacientov vedie svetovú tabuľku, je prvé aj v počte úmrtí, hoci ak prerátame tieto čísla na počet obyvateľov, horšie sú na tom iné krajiny (napríklad Španielsko, Taliansko, Francúzsko, ale aj Veľká Británia, Holandsko či Švédsko).
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.